SEGÍTHETÜNK? Kérdezze munkatársainkat!
Amennyiben a komposztálással, vagy a „Komposztálj otthon!”- programmal kapcsolatban kérdése merülne fel, kérjük írja meg nekünk (info'kukac'nimfea.hu; robi'kukac'nimfea.hu)! Munkatársaink készséggel, rövid időn belül válaszolnak.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
» Miért kedvező a komposzt felhasználása a talaj szempontjából?
A komposzt jótékonyan hat a talaj szerkezetére, elősegíti annak szellőzését, növeli a talaj vízmegőrző képességét. A komposzttal kezelt talaj kedvezőbb termőképességű, hatására a növényeink egészségesebben fejlődnek, illetve ellenállóbbak lesznek a betegségekkel és kártevőkkel szemben.
» Miért lenne érdemes komposztálnom?
A komposztálással pénz takarítható meg:
- a komposzttal kevert talaj jobban tartja a vizet, kevesebbet kell öntöznie
- a növények ellenálló képessége jelentősen javul, kevesebbet kell növényvédelemre költenie
- a komposzt az üzletekben kapható virágfölddel egyenértékűen hasznosítható, így költségek nélkül javíthatja kertjének tápanyagtartalmát, szobanövényeinek földjét
A komposzt kedvezően hat a kertjére, növényeire:
- tápanyagokkal látja el a talajt
- megakadályozza a talajeróziót
- javítja a gyümölcs- és zöldséghozamot, a virág- és fűszernövénytermést, egészségesebbé, dúsabbá varázsolja szobanövényeit
A komposztálás kedvezően hat a környezetre:
- a hulladékból értékes erőforrást varázsol
- jelentősen csökkenti a háztartási hulladék mennyiségét
- a szerves anyagok visszajuttatásával tevékenyen segíthetjük a természet önfenntartó körforgását
» Lehet komposztálni speciális edény nélkül is?
Igen, a komposztot szabadtéri halmokban is el lehet készíteni. A speciális komposztedény azonban segít rendben tartani a halmot, tartja a hőt és nedvességet, optimális körülményeket teremt a komposztálódási folyamathoz. A HOTEK által koordinált mintaprogram keretében a komposztedényeket ingyenesen biztosítjuk a résztvevő családok számára.
» Kiváltható-e a komposzttal a szerves alapú műtrágya használata?
Igen, a bőségesen adagolt gazdag komposzttal kiválóan biztosíthatóak az egészséges növényfejlődéshez szükséges tápanyagok. A talaj nitrogéntartalmát – ha szükséges – környezetbarát módon javíthatjuk a növényeink mellé ültetett takarmánynövényekkel (például lóhere, bükköny).
» Mennyi időt vesz igénybe a komposztálás?
Egy időtakarékos komposztálónak elég heti öt percet foglalkoznia a komposztjával, ami jóval kevesebb idő annál, mint amit a levelek vagy fű összegereblyézésével, zsákba helyezésével, és elcipelésével töltene. Egy szenvedélyes komposztáló heti 10-15 perc időráfordítással finomabb összetételű komposztot is készíthet.
» Saját kertemben szeretnék komposztálni, ezért érdekel, hogy van-e szaga a komposzthalomnak?
A friss, egészséges komposztnak kellemes, korhadást idéző illata van. Azonban ha a halomban nincsen elég oxigén, vagy túl sok zöld, illetve túl kevés barna alapanyag van benne, bizony kellemetlen szagok keletkezhetnek, melyet a komposzt átforgatásával, levegőztetésével, a barna és zöld alapanyagok összekeverésével enyhíthetünk.
» Milyen szerepe van a zöld és barna hozzávalók arányának a folyamatban?
A nedves, zöld anyagok (frissen vágott fű, konyhai hulladék, trágya) és a száraz, barna anyagok (avar, fűrészpor, fakéreg, egyéb fás anyagok) egyensúlyának köszönhetően a komposzthalomban megnövekszik a hőmérséklet, a tartalma lassan "megérlelődik", komposzttá válik. Ha kizárólag barna anyagokat komposztálunk, akkor lelassul a folyamat, mert a halom nem melegszik fel eléggé. Ha pedig kizárólag nedves, zöld anyagokat használunk száraz, barna anyagok nélkül, akkor a halom könnyen kellemetlen szagúvá válhat. Alapszabály, hogy minél többféle nyersanyagot keverünk össze, annál egyszerűbb fenntartani az egyensúlyt, és annál biztosabb, hogy jó minőségű lesz a kész komposzt.
» Miről ismerhetjük meg a kész komposztot?
A komposzt általában 5-8 hónap alatt érik meg. Az egészséges komposzt földszerű, sötétbarna vagy fekete színű, laza, morzsalékos szerkezetű és finom, erdőtalajra emlékeztető illata van.