1. Bevezetés, irodalmi áttekintés, anyag és módszer, eredmények
1. Introduction, Literary data, Material and Method, Results
1. Einleitung, Übersicht der Literatur, Material und Methoden, Ergebnisse1
Sallai
Zoltán
„NIMFEA”
Természetvédelmi Egyesület, Szarvas, Pf. 122.
A Dráva és Mura folyók hazai szakaszának halfaunáját egészen az 1990-es évek elejéig főként XIX. századi, illetve XX. század eleji fajlisták jellemezték. Ez főként annak tudható be, hogy mindkét folyó határfolyó, így az 1990-es évekig nehéz volt bejutni a szigorúan őrzött határsávba. A vizsgálataink középpontjában a Dráva állt, mely vizsgálatnak szomorú aktualitást adott az a tény, hogy a horvát kormány, Bélavárral szemben, Novo Virjénél egy drávai erőmű megépítését tervezte. A tervezett erőmű a Dráva és Mura folyók teljes hazai szakaszára kifejtené negatív hatását, nemcsak a jelenlévő értékes halfaunára, hanem az itt lévő értékes ökoszisztéma minden egyes elemére. Az erőmű feletti szakaszon, a vízáramlás lecsökkenése miatt, a feliszapolódás jelenségének betudhatóan, a legtöbb áramláskedvelő halfaj elveszítené a szaporodásához szükséges, iszapmentes aljzatot. Az üzemvízcsatorna létesítésével, a Szigetközből már jól ismert jelenség itt is elkerülhetetlenné válna, miszerint a főág vízhozamát akár negyedére-ötödére csökkentenék, így a folyó menti, természetvédelmi értékkel bíró mellékágak, holtágak, kiszáradása elkerülhetetlen lenne. Az erőmű alatti szakaszon a nagy vízjáték miatt ugyancsak veszélyeztetetté válnának az itt élő halfajok ívóhelyei. Összegezve mindezeket, az erőművek káros hatása a vízminőségre és az élővilágra már jól ismert minden ökológiai ismeretekkel rendelkező szakember előtt, nem beszélve arról, hogy a Novo Virjénél tervezett erőmű energiatermelése eltörpül mind az okozott természeti károk, mind a kivitelezési költségek mellett. A vizsgálat során, főként az vezérelt bennünket, hogy minél teljesebb, jelenlegi állapotokat reprezántáló fajlistát állítsunk össze a két folyóról és vízrendszerükhöz tartozó vízterek halfaunájáról.
A Murára vonatkozó szakirodalmak felsorakoztatásától eltekintünk, mivel azt korábbi publikációnkban (Sallai, 1999) feldolgoztuk.
A legkorábbi Drávára vonatkozó halfaunisztikai adatokat Heckel (1847) szolgáltatta, dolgozatában 18 faj előfordulásáról számol be.
Kriesch (1868) díjnyertes pályamunkájában 22 fajt említett a Drávából.
Az első, konkrétan Drávával foglalkozó dolgozatokat Juranic (1880, 1881, 1884) adta közre, melyek a Varasd (Varaždin) környéki Dráva szakaszra vonatkoznak. A szinonímok leszámításával 34, illetve 38 faj előfordulását regisztrálta.
Glowacki (1885) összesen 63 faj előfordulását írta le a Drávából, melyben több szinonim is található.
Herman (1887) nagybecsű művében a népies elnevezések és saját tapasztalatai alapján 33 faj esetében jelölte meg a Drávát lelőhelyként.
Vutskits (1904, 1918), főként a fenti szakirodalmak feldolgozásával 46 fajt sorolt fel a folyóból.
Vutskits (1913a, 1913b) elsőként írta
le a naphal és a pisztrángsügér drávai előfordulását.
Rotarides (1944) 18 faj fogásáról számolt be dolgozatában, melyet az alsó-drávai halászok zsákmányából határozott meg.
A Dráva alulkutatottságát hűen tükrözi az a tény, hogy Mihályi (1954) múzeumi revíziójában egyetlen drávai gyűjtésből származó halat sem tudott említeni. Mindössze néhány Drávaszögben gyűjtött, Rotarides gyűjtéséből származó halat közöl a Béllyei- és a Kopácsi-tóból.
Vásárhelyi (1961) nem a saját vizsgálódásainak eredményeit közölte, hanem korábbi, főként XIX. századi fajlistákat vett át – melyre a későbbiekben visszatérünk –, így a Dráva esetében a felsorolt fajokat figyelmen kívül hagyhatjuk.
Giczi (1966) a kecsege és a márna Drávából történő eltűnésének okait magyarázza.
Berinkey (1972) múzeumi revíziójában mindössze 10 fajt sorolt fel a Drávából.
Honsig-Erlenburg (1989) a Dráva osztrák (karintiai) szakaszáról 34 fajnál jelölte meg a Drávát lelőhelyként, továbbá két fajt közönségesnek jelzett – a domolykót (Leuciscus cephalus) és a sebes pisztrángot (Salmo trutta m. fario). Majd később Honsig-Erlenburg & Friedl (1995a, 1995b) arról számoltak be, hogy a Dráva mellékfolyójában, a Lavantban 1994. decemberében megtalálták a felpillantó küllőt (Gobio uranoscopust). Ezt követően, 2001-ben ugyancsak a Lavantban, sikerült gyűjteniük az Ausztriából korábban kipusztultnak hitt, Petényi-márnát (Barbus petenyi).
Povž & Sket (1990) könyvükben konkrétan 35 fajnál jelölték meg a Drávát lelőhelyként, az általánosan elterjedt fajoknál nem sorolják fel a lelőhelyeket.
Povž (1992) a Dráva szlovén szakaszáról 50 halfajt és 2 ingolafajt sorol fel.
Harka (1992a) saját vizsgálatai, valamint a horgászok és halászok fogási adatai alapján összeállította a Dráva halfauna listáját, összesen 48 faj előfordulását regisztrálta.
Micsku (1993) kéziratos dolgozata főként néprajzi értéket képvisel, de néhány gazdaságilag hasznosított halfaj, – mint pl. az angolna – drávai előfordulásáról is információhoz juthatunk írásából.
Ezt követően Majer (1998) szintén saját vizsgálatokra és horgászok fogásaira alapozva 48 faj jelenlétét írta le a Drávából. A fajlistában a küsz (Alburnus alburnus) kétszer szerepel, eltérő magyar névvel (küsz – szélhajtó küsz). Továbbá a kurta baingnak (Leucaspius delineatus) nincs adatolt előfordulása, de a fajlistában szerepelteti a szerző.
P. L. (2000) közlése nem faunisztikai jellegű, de az interjúban szereplő Plecskó Mihály – aki Harka (1992a) cikkéhez is szolgáltatott adatokat – beszámolt az utóbbi években fogott sebes és szivárványos pisztrángról.
Majer (2001) korábbi szerzők adatai alapján közli a dunai ingola (Eudontomyzon mariae) előfordulását a Drávából. Az egyik hivatkozás Vásárhelyi (1961) könyvére vonatkozik. Vásárhelyi könyvének kéziratát a hagyatékból, egy antikváriumban sikerült megvásárolnunk. Ez alapján kijelenthető, hogy Vásárhelyi a könyvében, a Vutskits (1918) faunakatalógusában szereplő lelőhelyeket szerepeltette, néhány esetben – Tisza és vízrendszere – egészítette csak azt ki saját észlelésekkel. A másik hivatkozás Gyeginszki (1967) cikkére vonatkozik, ő azonban nem a Dráván, hanem a Rábán találkozott az ingolával, a publikációban a Dráva egyáltalán nincs említve. Ez utóbbi téves adatot feltehetően Györe (1995) könyvéből vette át a szerző, ahol szintén tévesen szerepel.
Majer & Bíró (2001) Somogy megye halfaunáját foglalja össze. Dolgozatukban a megye víztereiből összesen 64 halfaj előfordulásáról számolnak be, melyből 57-re teszik a drávai halak fajszámát. Mivel ez a fajszám főként szakirodalmi adatokon alapul, ezzel a fajszámmal nem jellemezhető a Dráva recens halfaunája, továbbá a fajlistából nem derül az ki, hogy melyek azok a fajok valójában, ami alapján az 57-es drávai fajszámot megállapították. A dolgozatban több pontatlansággal találkozhatunk: a szerzők a bevezetőben leírják, hogy a leánykoncért (Rutilus pigus virgo) egyetlen korábbi szerző sem jelezte a Drávából. Harka (1992a) leírta a folyó osztrák szakaszáról, míg Majer (1995, 1998) korábbi publikációi nem tartalmazták a fajt, holott a fajlistán, a leánykoncérnál mindhárom említett szakirodalom citálva van. Harka (1992a) publikációja egy faunisztikai áttekintést ad a folyóról, így azokat a fajokat is felsorolta, amelyek a XIX. század végén és XX. század elején kerültek leírásra, de ezekre a fajokra vonatkozóan nem voltak recens észlelései. Így a dolgozatában a folyóból leírta a dunai nagy heringet és a vaskos csabakot is, a viza és sőregtok mellett, de a fenti két szerző összefoglalójában az előbbi két faj egyáltalán nem szerepel. Összességében megállapítható, hogy a Majer & Bíró (2001) által összeállított faunakatalógusban a recens és archív adatok nem választhatók szét.
Majer & Bordács (2001) a Dráva hazai, felső szakaszáról 40 halfaj előfordulását regisztrálta.
A rencens fajszám megállapításánál, felsorolt fajlisták közül tehát Harka (1992a) és Majer (1998), valamint Majer & Bordács (2001) adatait vehetjük csak figyelembe, melyek között átfedések és eltérések egyaránt vannak. A fajlistákat egybevetve, a Dráva hazai szakaszáról az utóbbi 15 évben 55 halfaj alkalmi vagy rendszeres előfordulását írták le.
A Dráva teljes hossza 695 km, 1238 m magasságban ered a Karni Alpok nyugati végénél. Vízgyűjtőjének nagyságát 40.000 km2-ben állapították meg (Marosi & Szilárd, 1967). Hazánk területére mindössze 170 km esik, többször metszi a határt. Hosszát és vízgyűjtőjét tekintve a Duna legnagyobb mellékfolyói közé tartozik.
A Dráva hazai szakasza két kistájat érint. A Közép-Dráva-völgy kistáj Somogy megye déli részén található, az Őrtilostól Drávatamásiig terjedő folyószakaszt foglalja magába, melyből 87 km esik a magyar oldalra, kiterjedése 300 km2. Ezen a kistájon legjellemzőbb erdőtársulás, a dús cserje- és liánszerű tölgy-kőris-szil ligeterdők, valamint a kőrisligetek, de előfordulnak füzes, égeres és kőrises égerláperdők is.
A Dráva-sík kistáj Somogy és Baranya megye területén helyezkedik el, Drávatamásitól Oldig terjedő területet öleli fel, nagysága 400 km2. A kistáj jellemző erdőtársulásai között fűz-nyár-égerligetek és a tölgy-kőris-szil ligeterdők említhetők meg.
A Dráva teljes hazai szakaszának vízminősége I. osztályú, mellyel a legtisztább hazai folyónknak nevezhető. A Mura II. ritkábban III. osztályú vizét a Dráva jóval nagyobb vízhozama kompenzálja.
A vízjátéka mindhárom vízmércénél meghaladja a 400 cm-t. Közepes vízhozama (KÖQ) a két felső vízmércénél megközelíti a 600 m3/s értéket, míg Drávaszabolcsnál az 500 m3/s-ot. A nagyobb árvizek idején szállított víz mennyisége (NQ) a két felső vízmércénél is meghaladta a legkisebb vízhozam (KQ) nyolcszorosát, míg Drávaszabolcsnál a 13-szoros értéket is elérheti (Marosi & Somogyi, 1990). A folyó vízjárási adatait az 1. táblázatban összegeztük.
1.
táblázat. A Dráva vízjárási adatai
(Marosi & Somogyi, 1990)
Vízmérce |
LKV |
LNV |
KQ |
KÖQ |
NQ |
|
cm |
m3/s |
|||
Őrtilos |
-50 |
476 |
276 |
590 |
2300 |
Barcs |
-64 |
618 |
278 |
595 |
2570 |
Drávaszabolcs |
-10 |
596 |
151 |
486 |
2100 |
A mintavételi helyeket GPS segítségével mértük be, a méréshez WGS84-koordinátákat használtunk. A WGS84-koordinátákat a VETULET nevű alkalmazás segítségével konvertáltuk EOV-koordinátákká, melyet ponttérképen (1. ábra) és 10x10 km-es UTM-hálós ponttérképen (2. ábra) egyaránt ábrázoltunk. A mért és származtatott koordinátákat a 2. táblázatban foglaltuk össze. A mintahelyek kijelölésénél olyan élőhelyeket kerestünk, amelyeknél a legváltozatosabb folyóvízi élőhelyek együtt is megtalálhatók, ahol a legtöbb áramláskedvelő fajunk megtalálja életfeltételeit. Ezt azért láttuk indokoltnak, mert az erőmű esetleges megépülésével ezeken az élőhelyeken észlelhetjük a legkorábban, az érzékenyebb, magas oxigénigényű fajoknak az állomány- és egyedszám változásait.
Őrtilos térségében vízállástól függően két, illetve három helyen halásztunk, összesen 8*15 percet. Az első mintahelyünk a vasútállomás előtti partvédelmi kőszórás volt. Itt a mély víz miatt partról, vagy a vízbe félig beállva halásztunk a kövezésen. Többnyire sügérfélék fajai, pontyfélék fiatal korosztályú egyedei, menyhal és ritkán botos kölönte került elő erről az élőhelyről. A mintahely megnevezése: Dráva, őrtilosi vasútállomás előtt lévő kövezés. A második állandó mintahelyünk a 4-es őrház előtt elterülő, nagykiterjedésű kavicszátony. Itt találtuk meg először a felpillantó küllőket. A mintahelyet sekély, de nagy sebességű víz, durva kavicsos aljzat jellemzi. Erről a helyről gyakran került elő a német bucó is. Nagyobb vízállásnál az itt lévő mellékágban is van víz, melynek parti zónájában, a vízben gázolva halásztunk. Itt is főként az áramláskedvelő pontyfélék fiatal egyedeivel találkoztunk. Ez a szakasz a paduczóna jellemzőit mutatta. A mintahely megnevezése: Dráva, 4-es őrház előtti kavicszátony. A fennmaradó őrtilosi mintahelyek a 4-es őrház kavicszátonya és a vasútállomás előtti kövezés között találhatók, az előbbihez közelebb. A Dráva, 4-es őrház kavicszátonya előtti mellékág megnevezésű mintahelyen csak nagyvíz idején tudtunk halászni. Megfelelő vízállásnál behúzódtak a mellékágba a pontyfélék különböző fajú és korosztályú egyedei. Ezt a helyet vízbedőlt fák, finom sóderes aljzat, a parti zónában lévő nagyobb lágyüledék jellemezte. Itt gyakran találkoztunk a vágó csíkkal. A Dráva, 4-es őrház kavicszátonya feletti kövezés megnevezésű mintahelyeken csak kisvíz idején halásztunk, mikor a korábbi mintahelyeken nem volt víz. Ezek a kisebb kőruganyok, a 4-es őrháztól néhány száz méterrel, a folyásiránnyal szemben, felfelé találhatók, ahol partról halásztunk.
Vízvár térségében
általában négy mintahelyen halásztunk, a protokoll szerinti 8*15 percig. A
191 fkm tábla felett, a partra merőlegesen található egy kőgát, a kiépített
hajósorjázó hely mellett. Innen került elő általában a legnagyobb egyedszámban
a botos kölönte, de a sügérfélék legtöbb faja is képviseltette magát az élőhelyen.
A hajósorjázó helynél viszonylag nagy lágyüledék található, ahol tömegesen
tartózkodtak vágó csíkok. A parti növényzet gyakran a fiatal csukáknak szolgáltatott
búvóhelyet. A kövezésen itt sem volt ritka a menyhal. A kövezésen itt is partról
halásztunk. A hely megnevezése: Dráva, 191 fkm-nél, kövezés. Közvetlenül a kőgát alatt található egy
kisebb kavicsos aljzatú mellékág. Itt a vízparti fák gyökerei között legtöbb
pontyfélénk fiatal egyede megtalálható. A lágyüledékkel borított részeken
gyakori a vágó csík. A gyors sodrású részeken finom kavicsos az aljzat innen
többször előkerült a német bucó is. A kőgát mellett induló mellékágszakaszról
két alkalommal sikerült leánykoncért fognunk. A mintahely megnevezése: Dráva, 191 fkm-nél, kövezés alatti mellékág.
Ezt a két élőhelyet együtt kezeltük ezért az alábbi megnevezésen is
2. táblázat.
A mintahelyeken a GPS segítségével mért WGS84- és a számolt EOV-koordináták
és UTM-kódok
Lelőhely |
Település |
Nº |
N’ |
N” |
EOº |
EO’ |
EO” |
Hiba (m) |
EOV x |
EOV y |
UTM kód |
Időpont |
Bolhói tőzegbányató |
Bolhó |
46 |
2 |
19.0 |
17 |
18 |
40.3 |
6 |
78603.15 |
515591.10 |
XM70D4 |
2001.04.13 |
Dráva |
Vízvár |
46 |
4 |
25.1 |
17 |
14 |
39.2 |
11 |
82613.44 |
510497.46 |
XM70B3 |
2001.07.13 |
Dráva mellékág, összeköttetésben a folyóval,
a kavicsbányató mellett |
Zákány |
46 |
14 |
58.0 |
16 |
56 |
23.4 |
44 |
102738.89 |
487482.04 |
XM42D3 |
2001.04.13 |
Dráva, 122 fkm, főmeder, Révfalu |
Drávakeresztúr |
45 |
49 |
25.0 |
17 |
44 |
38.4 |
5 |
54053.53 |
548692.68 |
YL17A3 |
2001.07.14 |
Dráva, 122 fkm, Révfalu |
Drávakeresztúr |
45 |
49 |
37.1 |
17 |
44 |
33.1 |
9 |
54429.04 |
548584.52 |
YL17A3 |
2001.07.14 |
Dráva, 124-123 fkm |
Drávakeresztúr |
45 |
49 |
44.8 |
17 |
44 |
18.1 |
6 |
54672.20 |
548264.72 |
YL17A3 |
2001.07.14 |
Dráva, 128,5 fkm |
Felsőszentmárton |
45 |
50 |
7.8 |
17 |
40 |
49.1 |
4 |
55459.67 |
543765.97 |
YL07C3 |
2001.07.14 |
Dráva, 144 fkm |
Drávatamási |
45 |
56 |
14.8 |
17 |
33 |
30.2 |
9 |
66963.78 |
534509.88 |
XL99D4 |
2001.07.14 |
Dráva, 148,5 fkm |
Barcs |
45 |
56 |
25.7 |
17 |
30 |
31.4 |
6 |
67374.97 |
530665.00 |
XL99B4 |
2001.07.14 |
Dráva, 149-150 fkm |
Barcs |
45 |
56 |
34.8 |
17 |
29 |
59.3 |
7 |
67669.59 |
529979.15 |
XL99B4 |
2001.07.14 |
Dráva, 180-179 fkm |
Bolhó |
45 |
59 |
43.0 |
17 |
16 |
58.8 |
5 |
73836.11 |
513300.09 |
XL79C2 |
2001.07.13 |
Dráva, 190 fkm, kavicszátony |
Vízvár |
46 |
4 |
41.2 |
17 |
14 |
7.1 |
8 |
83126.42 |
509819.31 |
XM70A4 |
2001.07.13 |
Dráva, 191 fkm-nél, kövezés |
Vízvár |
46 |
5 |
1.9 |
17 |
13 |
32.3 |
6 |
83782.84 |
509086.59 |
XM70A2 |
2001.06.19 |
Dráva, 191 fkm-nél, kövezés és mellékág |
Vízvár |
46 |
5 |
2.0 |
17 |
13 |
32.3 |
19 |
83785.93 |
509086.66 |
XM70A2 |
2001.08.16 |
Dráva, 191 fkm-nél, kövezés és mellékág |
Vízvár |
46 |
4 |
58.3 |
17 |
13 |
40.0 |
8 |
83667.85 |
509249.41 |
XM70A2 |
2001.10.17 |
Dráva, 192 fkm-nél, kövezés feletti kavicszátony |
Vízvár |
46 |
5 |
4.1 |
17 |
13 |
21.8 |
9 |
83856.02 |
508862.62 |
XM70A2 |
2001.06.19 |
Dráva, 192 fkm-nél, kövezés feletti kavicszátony |
Vízvár |
46 |
5 |
12.9 |
17 |
13 |
20.3 |
6 |
84128.43 |
508836.75 |
XM70A2 |
2001.08.16 |
Dráva, 192 fkm-nél, kövezés feletti kavicszátony |
Vízvár |
46 |
5 |
8.9 |
17 |
13 |
23.2 |
7 |
84003.50 |
508896.16 |
XM70A2 |
2001.10.18 |
Dráva, 192 fkm-nél, kövezés feletti mellékág |
Vízvár |
46 |
5 |
13.2 |
17 |
13 |
17.7 |
10 |
84139.00 |
508781.12 |
XM70A2 |
2001.06.19 |
Dráva, 192 fkm-nél, kövezés feletti mellékág |
Vízvár |
46 |
5 |
13.1 |
17 |
13 |
22.3 |
7 |
84133.60 |
508879.86 |
XM70A2 |
2001.10.17 |
Dráva, 193 fkm-nél lévő mellékág |
Vízvár |
46 |
5 |
34.3 |
17 |
12 |
55.2 |
7 |
84801.69 |
508313.10 |
XM70A2 |
2001.07.13 |
Dráva, 4-es őrház előtti kavicszátony |
Örtilos |
46 |
16 |
2.5 |
16 |
54 |
30.2 |
5 |
104795.69 |
485112.53 |
XM42C2 |
2001.04.14 |
Dráva, 4-es őrház előtti kavicszátony |
Örtilos |
46 |
16 |
1.0 |
16 |
54 |
28.5 |
6 |
104750.39 |
485074.87 |
XM42C2 |
2001.06.19 |
Dráva, 4-es őrház előtti kavicszátony |
Örtilos |
46 |
15 |
57.9 |
16 |
54 |
28.1 |
5 |
104654.93 |
485063.69 |
XM42C2 |
2001.10.18 |
Dráva, 4-es őrház kavicszátonya előtti mellékág |
Örtilos |
46 |
16 |
12.9 |
16 |
54 |
26.5 |
10 |
105118.87 |
485042.12 |
XM42C2 |
2001.04.14 |
Dráva, 4-es őrház kavicszátonya előtti mellékág |
Örtilos |
46 |
16 |
12.1 |
16 |
54 |
25.6 |
6 |
105094.71 |
485022.18 |
XM42C2 |
2001.06.19 |
Dráva, 4-es őrház kavicszátonya feletti kövezés |
Örtilos |
46 |
16 |
15.9 |
16 |
54 |
22.5 |
10 |
105213.82 |
484959.04 |
XM42C2 |
2001.08.17 |
Dráva, 4-es őrház kavicszátonya feletti kövezés |
Örtilos |
46 |
16 |
12.8 |
16 |
54 |
24.7 |
11 |
105116.84 |
485003.51 |
XM42C2 |
2001.10.18 |
Dráva, a B456 határkőnél lévő holtág, a Vízház
alatt |
Vízvár |
46 |
6 |
11.3 |
17 |
13 |
20.4 |
21 |
85931.22 |
508881.03 |
XM70A1 |
2001.08.17 |
Dráva, a mellékág betorkollásánál |
Drávatamási |
45 |
56 |
17.8 |
17 |
33 |
39.4 |
6 |
67052.63 |
534709.82 |
XL99D4 |
2001.10.18 |
Dráva, a Vízház előtti mellékág |
Vízvár |
46 |
6 |
21.2 |
17 |
13 |
12.9 |
6 |
86240.61 |
508727.13 |
XM70A1 |
2001.08.16 |
Dráva, barcsi hídnál |
Barcs |
45 |
56 |
45.0 |
17 |
27 |
53.2 |
8 |
68038.93 |
527269.54 |
XL99B2 |
2001.04.12 |
Dráva, barcsi hídnál |
Barcs |
45 |
56 |
47.0 |
17 |
27 |
41.4 |
6 |
68105.83 |
527016.65 |
XL99B2 |
2001.10.17 |
Dráva, bolhói kavicskitermelés |
Heresznye |
46 |
2 |
16.5 |
17 |
15 |
57.3 |
6 |
78604.90 |
512084.92 |
XM70D2 |
2001.04.13 |
Dráva, C131 határkőnél lévő kőgát, Révfalu |
Drávakeresztúr |
45 |
48 |
58.9 |
17 |
47 |
7.7 |
|
53194.71 |
551902.60 |
YL17C1 |
2001.04.11 |
Dráva, C28 határkőnél lévő kövezés, Barcs
alatt |
Barcs |
45 |
56 |
26.4 |
17 |
31 |
6.8 |
11 |
67381.61 |
531427.93 |
XL99D2 |
2001.04.12 |
Lelőhely |
Település |
Nº |
N’ |
N” |
EOº |
EO’ |
EO” |
Hiba (m) |
EOV x |
EOV y |
UTM kód |
Időpont |
Dráva, C28 határkőnél lévő kövezés, Barcs
alatt |
Barcs |
45 |
56 |
22.5 |
17 |
31 |
8.6 |
83 |
67260.44 |
531464.34 |
XL99D2 |
2001.06.20 |
Dráva, C28 határkőnél lévő kövezés, Barcs
alatt |
Barcs |
45 |
56 |
19.2 |
17 |
31 |
9.9 |
12 |
67158.01 |
531490.35 |
XL99D2 |
2001.08.15 |
Dráva, C28 határkőnél lévő kövezés, Barcs
alatt |
Barcs |
45 |
56 |
20.9 |
17 |
31 |
7.6 |
9 |
67211.47 |
531441.83 |
XL99D2 |
2001.10.17 |
Dráva, Cún-Szaporcai-Holt-Dráva, Szilháti
rész |
Cún |
45 |
47 |
58.9 |
18 |
4 |
55.6 |
12 |
51013.17 |
574936.31 |
BR77A4 |
2001.08.14 |
Dráva, Dráva-holtág, Netecs, Szigecske |
Barcs |
45 |
57 |
46.8 |
17 |
24 |
54.6 |
23 |
70026.05 |
523462.89 |
XL89D1 |
2001.04.13 |
Dráva, Erzsébet-szigetnél lévő mellékág |
Babócsa |
45 |
59 |
36.0 |
17 |
18 |
19.4 |
5 |
73581.07 |
515029.51 |
XL79C4 |
2001.07.13 |
Dráva, Fahíd léniája végén, kövezés |
Matty |
45 |
45 |
32.9 |
18 |
16 |
34.0 |
|
46337.03 |
589975.85 |
BR87D4 |
2001.04.11 |
Dráva, Fahíd léniája végén, kövezés |
Matty |
45 |
45 |
36.8 |
18 |
16 |
33.0 |
67 |
46457.68 |
589955.42 |
BR87D4 |
2001.06.12 |
Dráva, Fahíd léniája végén, kövezés |
Matty |
45 |
45 |
33.5 |
18 |
16 |
33.8 |
10 |
46355.60 |
589971.71 |
BR87D4 |
2001.08.14 |
Dráva, Fahíd léniája végén, kövezés |
Matty |
45 |
45 |
30.2 |
18 |
16 |
36.1 |
13 |
46253.21 |
590020.41 |
BR87D4 |
2001.10.16 |
Dráva, Fekete-árok befolyásánál, 166 fkm |
Barcs |
45 |
57 |
19.1 |
17 |
20 |
31.8 |
5 |
69291.79 |
517786.16 |
XL89B2 |
2001.07.13 |
Dráva, Gordisai-csatorna torkolatánál |
Matty |
45 |
45 |
51.6 |
18 |
15 |
42.5 |
7 |
46925.57 |
588868.52 |
BR87D2 |
2001.10.16 |
Dráva, Gyöngy-sziget előtti mellékág |
Piskó |
45 |
47 |
30.9 |
17 |
56 |
16.8 |
6 |
50297.48 |
563719.23 |
YL27C4 |
2001.04.11 |
Dráva, Gyöngy-szigetnél |
Piskó |
45 |
47 |
19.4 |
17 |
56 |
13.0 |
9 |
49943.55 |
563632.09 |
YL27D3 |
2001.04.11 |
Dráva, Gyöngy-szigetnél lévő morotva lefolyója,
mentetlen oldalon |
Piskó |
45 |
47 |
35.0 |
17 |
55 |
50.3 |
6 |
50432.23 |
563148.63 |
YL27C4 |
2001.04.11 |
Dráva, Korcsina (Darányi-árok) betorkollásánál
lévő főmeder |
Tótújfalu |
45 |
55 |
8.5 |
17 |
36 |
3.7 |
80 |
64854.66 |
537778.53 |
YL08A1 |
2001.04.12 |
Dráva, Korcsina (Darányi-árok) betorkollásánál
lévő kőzárás |
Tótújfalu |
45 |
55 |
11.1 |
17 |
35 |
56.6 |
|
64937.77 |
537627.03 |
YL08A1 |
2001.04.12 |
Dráva, Korcsina (Darányi-árok) betorkollásánál
lévő T-gát |
Tótújfalu |
45 |
55 |
3.8 |
17 |
35 |
58.6 |
8 |
64711.58 |
537665.94 |
YL08A1 |
2001.04.12 |
Dráva, Korcsina torok alatti kövezés, Révfalu |
Drávakeresztúr |
45 |
48 |
56.4 |
17 |
47 |
17.9 |
|
53113.96 |
552121.57 |
YL17C1 |
2001.04.11 |
Dráva, Korcsina torok alatti kövezés, Révfalu |
Drávakeresztúr |
45 |
48 |
57.9 |
17 |
47 |
13.2 |
10 |
53161.91 |
552020.85 |
YL17C1 |
2001.08.14 |
Dráva, Korcsina torok alatti kövezés, Révfalu |
Drávakeresztúr |
45 |
48 |
57.3 |
17 |
47 |
16.4 |
8 |
53142.27 |
552089.64 |
YL17C1 |
2001.10.16 |
Dráva, kövezés a jobb parton |
Vízvár |
46 |
5 |
1.4 |
17 |
13 |
16.1 |
5 |
83775.53 |
508738.23 |
XM70A2 |
2001.07.13 |
Dráva, Nagyszigeti zárás, keresztgát |
Drávasztára |
45 |
48 |
35.4 |
17 |
48 |
18.6 |
7 |
52444.56 |
553421.79 |
YL17C4 |
2001.04.11 |
Dráva, Nagyszigeti zárás, keresztgát |
Drávasztára |
45 |
48 |
32.3 |
17 |
48 |
17.1 |
17 |
52349.36 |
553387.87 |
YL17C4 |
2001.06.12 |
Dráva, őrtilosi vasútállomás előtt lévő kövezés |
Örtilos |
46 |
17 |
52.9 |
16 |
53 |
10.8 |
7 |
108250.14 |
483507.14 |
XM42C1 |
2001.04.14 |
Dráva, őrtilosi vasútállomás előtt lévő kövezés |
Örtilos |
46 |
17 |
53.0 |
16 |
53 |
11.0 |
5 |
108253.10 |
483511.50 |
XM42C1 |
2001.06.19 |
Dráva, őrtilosi vasútállomás előtt lévő kövezés |
Örtilos |
46 |
17 |
53.3 |
16 |
53 |
11.3 |
7 |
108262.19 |
483518.18 |
XM42C1 |
2001.08.17 |
Dráva, őrtilosi vasútállomás előtt lévő kövezés |
Örtilos |
46 |
17 |
48.2 |
16 |
53 |
14.5 |
5 |
108102.87 |
483582.28 |
XM42C1 |
2001.10.19 |
Dráva, strand |
Barcs |
45 |
56 |
21.3 |
17 |
24 |
14.3 |
5 |
67404.62 |
522539.68 |
XL89D2 |
2001.04.12 |
Dráva, strand |
Barcs |
45 |
56 |
20.7 |
17 |
24 |
14.9 |
6 |
67385.82 |
522552.22 |
XL89D2 |
2001.06.20 |
Dráva, strand |
Barcs |
45 |
56 |
20.6 |
17 |
24 |
13.6 |
5 |
67383.33 |
522524.15 |
XL89D2 |
2001.08.15 |
Dráva, strand |
Barcs |
45 |
56 |
20.2 |
17 |
24 |
6.4 |
8 |
67374.24 |
522368.80 |
XL89D2 |
2001.10.17 |
Dráva, szentborbási kutatóház |
Szentborbás |
45 |
51 |
46.9 |
17 |
38 |
58.9 |
6 |
58561.49 |
541442.43 |
YL08D2 |
2001.07.14 |
Dráva-holtág, Nagy-Bók, Vörös-part |
Barcs |
45 |
57 |
5.1 |
17 |
30 |
17.6 |
10 |
68597.26 |
530391.78 |
XL99B4 |
2001.08.15 |
Fekete-víz, közúti hídnál |
Baranyahidvég |
45 |
50 |
41.7 |
18 |
1 |
43.6 |
|
56092.75 |
570855.18 |
BR68D4 |
2001.04.11 |
Zsdála-patak, B416 határkőnél |
Bélavár |
46 |
7 |
30.3 |
17 |
10 |
33.7 |
9 |
88454.67 |
505359.84 |
XM61D4 |
2001.04.13 |
szerepel: Dráva, 191 fkm-nél, kövezés és mellékág.
A kőgát felett, kb. 1 km-rel található egy, általában 80-100 cm mély, gyors sodrású, durva, kavicsos aljzatú mellékág. Itt többnyire vízben gázolva halásztunk, de tavaszi nagyvíznél csónakból történt a mintavételezés. Innen került elő az első kőfúró csík, a gyors kavicsos aljzatú részen gyakori volt a német bucó. Őszi időszakban itt is fogtunk leánykoncért, valamint nagyobb egyedszámban került elő a szilvaorrú keszeg is. A parti zónában a gyökerek között gyakori volt a sügér, bodorka és a domolykó. A mintahely megnevezése: Dráva, 192 fkm-nél, kövezés feletti mellékág. Ha ezen a mellékágon átkelünk, folyásirányban lefelé kigázolunk a főmederig, az itt lévő, lassan mélyülő, gyors, durva kavicsos aljzatú vízen is többször halásztunk. Nyári időszakban márna és domolykó ivadékok bandáztak a partközelben. Itt több alkalommal fogtunk német bucót és nyúldomolykót. Innen került elő 2001 októberében a felpillantó küllő egy fiatal példánya. A mintahely megnevezése: Dráva, 192 fkm-nél, kövezés feletti kavicszátony.
A Dráva, 190 fkm, kavicszátonyán és a fent ismertetett kőgáttal szemben, a Dráva, kövezés a jobb parton mindössze egyszer-egyszer halásztunk, csónakból közelítettük meg mindkét mintahelyet. Ez utóbbi mintahelyen több botos kölöntét, menyhalat és széles durbincsot fogtunk, valamint a magyar bucó is előkerült innen. A Dráva, 193 fkm-nél lévő mellékága szintén csak csónakból közelíthető meg, a mellékágat gyér vízinövényzet, viszonylag nagy lágyüledék jellemezte, ahonnan tömegesen kerültek elő a vágó csíkok. A Dráva, a Vízház előtti mellékágon mindössze néhány esetben történt mintavételezés, partról és csónakból egyaránt. Enyhe áramlás jellemzi a mellékágat, ennek megfelelően a lágyüledék különböző vastagságban borítja az aljzatot. A mellékág vízbe dőlt fái között ritkán idősebb ragadozóhalak is tartózkodtak a nagyobb domolykók mellett. A Dráva, a B456 határkőnél lévő holtág, a Vízház alatt megnevezésű mintahely már vizuálisan is potenciális élőhelynek tűnt a mocsári élőhelyet kedvelő halfajok részére. A gazdag vízi vegetáció szinte teljesen elborította a holtág felszínét, melyet az alábbi fajok jellemeztek: érdes tócsagaz, sulyom, vízitök, rucaöröm, békatutaj, a parti zónában pedig nád kisebb-nagyobb állományai tenyésznek. A mély lágyüledék miatt csak a parti zónában tudtunk halászni, ahol főként a gazdag vízi vegetációnak köszönhetően szerény eredményeket értünk el, compó, sügér és naphal néhány egyede került elő.
Barcs térségében általában három mintahelyen halásztunk, összesen 8*15 percig. Az egyik mintahelyünk jóval Barcs alatt helyezkedik el. A C28-as határkő mellett található egy kisebb gyalogos ösvény, ami az ártéri erdőn keresztül egy kőzáráshoz vezet. Az itt található hosszabb kőzárás mindkét oldalán van víz. A külső, meder felőli része erősen sodrott, a belső oldala állóvízi jellemzőket mutat. A külső részéről került elő 2000-ben a dunai ingola két példánya. Emellett gyakori a kövezésen a széles durbincs, a menyhal és előfordul a botos kölönte, valamint a magyar bucó is. A pontyfélék közül a sujtásos küsz, márna és a domolykó került elő a leggyakrabban. A kőzárás belső oldalán általában öklét, bodorkát, küszt fogtunk a legnagyobb egyedszámban. Itt a kőzáráson partról halásztunk, a megnevezése: Dráva, C28 határkőnél lévő kövezés, Barcs alatt. A másik mintahelyünk közvetlenül a barcsi határátkelő hídja alatt volt. Itt lassan mélyülő a meder, a parti zónában kisebb lágyüledék borítja a finom kavicsos aljzatot. A híd lábánál lévő, felakadt uszadékfák ágai között a legtöbb pontyfélét megtaláltuk. Itt fogtunk idősebb jászokat, domolykókat, szilvaorrú keszegeket, került elő menyhal, leánykoncér és botos kölönte is. Itt mindig vízben gázolva halásztunk. A mintahely neve: Dráva, barcsi hídnál. A Dráva, barcsi hajókikötő, kövezés megnevezésű mintahely szintén a bal parton található, kissé Barcs felett. Az itt lévő partvédelmi kőszóráson, mindössze néhány alkalommal halásztunk, amikor a vízállás nem tette lehetővé, hogy az előző mintahelyen halásszunk. A harmadik állandó mintahelyünk, a Dráva, strand. Ez a mintahely is Barcs felett található. Lassan mélyülő kavicsos aljzatú a meder, melyet az algabevonat gyakran csúszóssá tett. Vízállástól függően, többször begázoltunk a meder közepén lévő kavicszátonyig. Itt a gyors vízben gyakori volt a német bucó, márna és halványfoltú küllő. A parti zónában lévő füzek, vízbe dőlt ágai között legtöbb pontyfélénket megtaláltuk: bodorka, domolykó, ökle, ritkán nyúldomolykó, márna is kézrekerült. A parti zónában, a finom lágyüledékben rendszeresen ott tartózkodtak a vágó csíkok.
A Dráva, Dráva-holtág, Netecs, Szigecske elnevezésű mintahely egy régi Dráva-holtmeder. Gazdag vízi vegetáció jellemzi, ami valószínűsítette mocsári élőhelyet kedvelő halfajok jelenlétét. A réti csík több példánya előkerült erről az élőhelyről. A Dráva-holtág, Nagy-Bók, Vörös-part megnevezésű mintahelyet szintén gazdag vízi vegetáció jellemzi. A társulást alkotó vízi növények közül az alábbi fajokat sikerült azonosítanunk: érdes tócsagaz, vízidara, békatutaj, keresztes békalencse, a partot nád és rekettyefűz szegélyezi. A holtág felső része horgászkezelésben áll. Az első próbálkozásunkra előkerült egy fiatal lápi póc. A póc mellett mindössze néhány széles kárászt sikerült fognunk. A faj jelenléte kiemelkedő természetvédelmi jelentőséggel bír, hiszen a Dráva hazai szakasza mellett, korábban nem volt ismert a faj jelenléte.
A további helyeken is rendszeresen halásztunk, ahol mindössze egyszer fordultunk meg és nem tűnt ígéretesnek, illetve kiemelkedőnek, a mintahely jellemzésétől és leírásától eltekintünk.
Matty térségében egy állandó mintahelyünk volt, a Dráva, Fahíd léniája végén, kövezés. Az élőhely Keselyősfapusztán, a Fahíd léniája végén található. Itt egy kisebb partvédelmi kőszórást helyeztek el, a kőszórás alatt egy kisebb homokpad terül el, majd a homokpadot ismét egy partvédelmi kőszórás követi. Innen került elő az első folyami géb. A sujtásos küsz is rendszeresen előfordult, de fogtunk itt paducot, domolykót, márnát, menyhalat, magyar bucót és egy horgász zsákmányából itt került elő egy 300 mm-es leánykoncér is. A Dráva ezen a ponton lép ki az országból. Ezt a mintahelyet azért jelöltük ki, hogy a Dunában tömegesen megjelent pontokaszpikus gébfélék megjelenését itt észlelhessük a legkorábban. Az élőhelytől, kb. 1-1,3 km-rel fentebb torkollik be a Gordisai-csatorna. A csatorna torkolati tájékán gyakori volt a vágó csík, a csatornába a legtöbb drávai faj felhúzódik, feltehetően ez a csatorna által szállított táplálékbázissal magyarázható. Itt több szilvaorrú keszeget, jászt, pontyot, küszt, öklét, folyami gébet fogtunk. A mintahely megnevezése: Dráva, Gordisai-csatorna (mentetlen oldalon).
Az egykori Révfalu ma már csak hétvégi látogatók otthona. A Korcsina torkolata alatt található egy hosszabb partvédelmi kőszórás. Innen, a nagysebességű vízből került elő az első drávai botos kölönte, amelyet akkor alkalmi előfordulásként kezeltünk. A 2001. októberi mintavételezésünk azonban cáfolta korábbi feltételezésünket, ugyanis több példányát is megfogtuk a kölöntének, több kövi csíkkal együtt. Emellett fogtunk itt magyar bucót, széles durbincsot harcsát és folyami gébet is. A horgászok zsákmányából innen is előkerült a leánykoncér és a szilvaorrú keszeg. A botos kölöntét ez alatt a pont alatt nem sikerült megtalálnunk. A mintahely megnevezése: Dráva, Korcsina torok alatti kövezés, Révfalu. Ettől a mintahelytől mindössze 150-200 méterrel fentebb található a Dráva, C131 határkőnél lévő kőgát, Révfalu. A kőgát vége már horvát területre esik. A kőgát mindkét oldalán halásztunk, itt gyakori volt a vágó csík és a tarka géb. Mindkét mintahelyen partról végeztük a halászatot.
Kiemelkedő jelentőségű mocsári élőhely, melyre a gazdag vízi vegetáció
is utal. A vízi növényzet fő állományalkotói az érdes tócsagaz, békatutaj,
kolokán, rucaöröm, a partot nád szegélyezi. A mély lágyüledék miatt csak a
partról tudtunk halászni, de a mocsári haltársulás valamennyi faunaeleme,
szinte kivétel nélkül előkerült: vörösszárnyú keszeg, compó, széles kárász,
réti csík, lápi póc, csuka.
Többnyire csak nagyvíz idején látogattuk ezt a mintahelyet, ugyanis a kőzáráson átbukó, oxigéndús vízben a legtöbb halfaj előfordult. Így fogtunk itt paducot, márnát, sujtásos küszt, fenékjáró küllőt és kövi csíkot is. A kőzárás felett viszonylag nagy a lágyüledék, ahol gyakran megtaláltuk a vágó csíkot.
Itt a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság szentborbási kutatóháza előtt lévő partvédelmi kőszóráson halásztunk. Partról és csónakból egyaránt folytattunk halászatot. Erről az élőhelyről előkerült magyar bucó és menyhal is.
A Murán és a vízrendszeréhez tartozó vízfolyásokon lévő mintahelyek ismertetésétől helytakarékossági okokból eltekintünk, ugyanis ezeket korábbi dolgozatunkban Sallai (1999) jellemeztük.
A faunisztikai adatok gyűjtését egy lengyel gyártmányú, IUP-12 típusú
(350 V, 4-15 A, 40-120 W) és egy német gyártmányú, HANS GRASSL IG600 típusú
(max. 565 V, 30 A, 1200 W) pulzáló egyenáramot előállító, akkumulátoros halászgéppel
végeztük, melyek semmilyen maradandó sérülést nem okoztak a kifogott halakban,
azok rövid időn belül magukhoz tértek és elúsztak. A kifogott halakat a meghatározást
követően szabadon engedtük, begyűjtésre nem került sor. A halászatokat többnyire
partról és partról begázolva végeztük, de alkalmanként csónakból is folytattunk
adatgyűjtést. A begázolással történő halászatnál többnyire 100-150 méteres
partszakaszokon végeztünk mintavételezést. A legtöbb mintavételi helyen a
vízminőségi paramétereket is megmértük egy japán gyártmányú, HORIBA típusú,
kombinált terepi vízminőségmérő műszerrel, ami hat paraméter mérésére alkalmas:
pH, vezetőképesség (mS/cm), turbiditás, oldott oxigéntartalom (mg/l), hőmérséklet
(ºC) és sótartalom (%). A gyűjtési helyeket egy GARMIN eTrex Summit típusú
GPS segítségével mértük be, a koordinátákat az ArcView 3.0a asztali térinformatikai
szoftverrel dolgoztuk fel (2. táblázat). A faunisztikai adatok feldolgozását Access adatbázis-kezelő
programmal végeztük. A fajonkénti egyedszámok, a vízminőségi paraméterek,
valamint a GPS-koordináták rögzítésére egy TOSHIBA DMR-SX-1 típusú digitális
diktafont használtunk. A terepi tájékozódásban, főként az 1:25.000 méretarányú
katonai térképek voltak segítségünkre.
A monitoring jellegű vizsgálatokat három meghatározott térségben – Őrtilos, Vízvár, Barcs – végeztünk. Ezeken a mintahelyeken, az MNBMR által kidolgozás alatt lévő halfaunisztikai monitoring protokolljának megfelelően (Guti, 2001), 8*15 percet halásztunk, mindhárom térségben, három időszakban május (június), augusztus, október. A 15 percenkénti egyedszámok rögzítésére itt is a fent ismertetett digitális diktafont használtuk, ami az adott rekordhoz hozzárendeli a pontos időpontot (év-hó-nap; óra-perc-másodperc). Ez alapján utólag is jól visszaellenőrizhetők az időegység alatt fogott fajonkénti egyedszámok. A monitoring helyeken a protokollban szereplő két halfaj – bodorka (Rutilus rutilus) és a csuka (Esox lucius) – standard testhosszait ugyancsak rendszeresen rögzítettük. A bodorka esetében a nagyobb kifogott mennyiség esetén, több alkalommal csak a becsült mérettartományokat rögzítettük, hogy azok ne pusztuljanak el – erre főként a nyári melegben került sor.
Eltérés a protokolltól: A protokoll a nagy folyóvizek halfaunisztikai célú monitorozását csónakból írja elő. A Dráva vízsebessége miatt ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen, illetve sokkal szerényebb eredményeket kaphatunk a csónakból történő halászatnál. Erre kísérletet tettünk az egyik barcsi mintavételi helyen. Az egyik nap kora délutáni órákban csónakból próbáltunk a parti zónában a kövezés mellett halat fogni. Több esetben a gyors víz olyan hamar elvitte a halakat, hogy mindössze néhány példányt sikerült kifognunk. Másnap ugyanebben az időszakban partról végeztünk halászatot, ugyanezen a helyen. Fajszámban és egyedszámban a többszörösét fogtuk az előző napinak. Mivel biodiverzitás monitorozásról van szó, véleményünk szerint a Dráva esetében, a folyót a nagyobb fajszám megfelelőbben reprezentálja, melyet csak az utóbbi módszer alkalmazásával érhettünk el. Ettől függetlenül 2000 és 2001 évben is végeztünk csónakból folytatott adatgyűjtést, 2000-ben Vízvár és Szentborbás, 2001-ben Vízvár és Drávasztára között.
Az MNBMR protokolljában nem
szerepel a hazai halfajok ökológiai (habitat) guildek szerinti besorolása,
ezért két osztrák tanulmány, valamint saját tapasztalataink alapján megkíséreltük
besorolni a hazai halfauna elemeit (3. táblázat).
Spindler
(1997) Ausztria
halfaunáját tárgyaló műve tartalmazza az osztrák halfauna ökológiai guildekbe
sorolását. Néhány faj esetében azonban nem értettünk egyet a besorolással,
ezért Schiemer és mtsai (1994)
a Duna halaira vonatkozó guildjeit is felhasználtuk az értékeléshez, melyet
több esetben reálisabbnak találtunk. Mivel a két publikációban eltérések és
átfedések egyaránt vannak az adott fajhoz közelebb álló guildet vettük figyelembe.
Azon fajok esetében, melyek nem szerepeltek a fenti két publikációban, magunk
soroltuk be őket szakirodalmi adatok és az eddigi ismereteink alapján. A két
dolgozat felhasználásával, szakirodalmi adatok és saját tapasztalatok alapján
összeállítottuk a hazai halfajok ökológiai guildjeit, jelölve minden esetben
azt, hogy melyik szerző által megállapított gulidet fogadtuk el. A fajok felsorolásánál
Nelson (1984) művét tekintettük irányadónak.
3. táblázat. A hazai halfauna ökológiai guildekbe
sorolása
szám |
tudományos név |
család név |
magyar név |
Spindler, 1997 |
Schiemer, 1994 |
Besorolás |
1. |
Eudontomyzon danfordi Regan, 1911 |
PETROMYZONTIDAE |
tiszai ingola |
- |
- |
RT |
2. |
Eudontomyzon mariae (Berg,
1931) |
PETROMYZONTIDAE |
dunai ingola |
RA |
- |
RA |
3. |
Huso huso (Linnaeus,
1758) |
ACIPENSERIDAE |
viza |
- |
- |
AN |
4. |
Acipenser güldenstaedti colchicus Marti, 1940 |
ACIPENSERIDAE |
vágótok |
- |
- |
AN |
5. |
Acipenser nudiventris Lovetsky,
1828 |
ACIPENSERIDAE |
simatok |
- |
- |
AN |
6. |
Acipenser stellatus Pallas, 1771 |
ACIPENSERIDAE |
sőregtok |
- |
- |
AN |
7. |
Acipenser ruthenus Linnaeus,
1758 |
ACIPENSERIDAE |
kecsege |
RA |
RA |
RA |
8. |
Anguilla anguilla (Linnaeus,
1758) |
ANGUILLIDAE |
angolna |
KA |
EX |
KA |
9. |
Alosa pontica pontica
(Eichwald, 1838) |
CLUPEIDAE |
dunai nagy hering |
- |
- |
AN |
10. |
Rutilus rutilus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
bodorka |
EU |
EU |
EU |
11. |
Rutilus pigus virgo (Heckel, 1852) |
CYPRINIDAE |
leánykoncér |
RA |
RA |
RA |
12. |
Rutilus frisii meidingeri (Heckel, 1852) |
CYPRINIDAE |
gyöngyös koncér |
RB |
RB |
RB |
13. |
Ctenopharyngodon idella (Valenciennes,
1844) |
CYPRINIDAE |
amur |
EX |
- |
EX |
14. |
Mylopharyngodon piceus (Richardson, 1846) |
CYPRINIDAE |
fekete amur |
- |
- |
EX |
15. |
Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
vörösszárnyú keszeg |
ST |
ST |
ST |
16. |
Leuciscus leuciscus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
nyúldomolykó |
RA |
RA |
RA |
17. |
Leuciscus cephalus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
domolykó |
EU |
RA |
RA |
18. |
Leuciscus idus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
jászkeszeg |
RB |
RB |
RB |
19. |
Leuciscus souffia agassizi (Cuvier
& Valenciennes, 1844) |
CYPRINIDAE |
vaskos csabak |
RA |
- |
RA |
20. |
Phoxinus phoxinus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
fürge cselle |
RT |
RT |
RT |
21. |
Aspius aspius (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
balin |
RB |
RB |
RB |
22. |
Leucaspius delineatus (Heckel, 1843) |
CYPRINIDAE |
kurta baing |
ST |
ST |
ST |
23. |
Alburnus alburnus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
küsz |
EU |
EU |
EU |
24. |
Alburnoides bipunctatus (Bloch,
1782) |
CYPRINIDAE |
sujtásos küsz |
RA |
RA |
RA |
25. |
Chalcalburnus chalcoides mento (Agassiz,
1832) |
CYPRINIDAE |
állas küsz |
ST |
- |
ST |
26. |
Blicca bjoerkna (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
karikakeszeg |
RB |
EU |
EU |
27. |
Abramis brama (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
dévérkeszeg |
EU |
EU |
EU |
28. |
Abramis ballerus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
laposkeszeg |
RB |
RB |
RB |
29. |
Abramis sapa (Pallas, 1811) |
CYPRINIDAE |
bagolykeszeg |
RB |
RB |
RB |
30. |
Vimba vimba (Linnaeus, 1758) |
CYPRINIDAE |
szilvaorrú keszeg |
RA |
RA |
RA |
31. |
Pelecus cultratus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
garda |
RB |
RB |
RB |
32. |
Chondrostoma nasus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
paduc |
RA |
RA |
RA |
33. |
Tinca tinca (Linnaeus, 1758) |
CYPRINIDAE |
compó |
ST |
ST |
ST |
34. |
Barbus barbus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
márna |
RA |
RA |
RA |
35. |
Barbus petenyi Heckel, 1847 |
CYPRINIDAE |
Petényi-márna |
- |
- |
RA |
36. |
Gobio gobio (Linnaeus, 1758) |
CYPRINIDAE |
fenékjáró küllő |
RB |
RB |
RB |
37. |
Gobio albipinnatus Lukasch,
1933 |
CYPRINIDAE |
halványfoltú küllő |
RA |
RA |
RB |
38. |
Gobio uranoscopus (Agassiz,
1828) |
CYPRINIDAE |
felpillantó küllő |
RA |
RA |
RA |
39. |
Gobio kessleri Dybowski,
1862 |
CYPRINIDAE |
homoki küllő |
RA |
RA |
RA |
40. |
Pseudorasbora parva (Temminck &
Schlegel, 1842) |
CYPRINIDAE |
razbóra |
EX |
- |
EX |
41. |
Rhodeus sericeus amarus (Bloch,
1782) |
CYPRINIDAE |
szivárványos ökle |
ST |
ST |
EU |
42. |
Carassius carassius (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
kárász |
ST |
ST |
ST |
43. |
Carassius auratus (Linnaeus,
1758) |
CYPRINIDAE |
ezüstkárász |
EU |
EU |
EU |
44. |
Cyprinus carpio Linnaeus,
1758 |
CYPRINIDAE |
ponty |
EU |
EU |
EU |
45. |
Hypophthalmichthys molitrix (Valenciennes, 1844) |
CYPRINIDAE |
fehér busa |
EX |
EX |
EX |
46. |
Aristichthys nobilis (Richardson, 1845) |
CYPRINIDAE |
pettyes busa |
EX |
- |
EX |
47. |
Misgurnus fossilis (Linnaeus,
1758) |
COBITIDAE |
réti csík |
RB |
ST |
ST |
48. |
Cobitis elongatoides Băcescu &
Maier, 1969 |
COBITIDAE |
vágó csík |
RB |
RB |
RB |
49. |
Sabanejewia aurata (Filippi,
1865) |
COBITIDAE |
kőfúró csík |
RB |
- |
RB |
50. |
Barbatula barbata (Linnaeus,
1758) |
BALITORIDAE |
kövi csík |
RA |
RA |
RA |
51. |
Ictiobus bubalus Rafinesque,
1818 |
CATOSTOMIDAE |
kisszájú buffaló |
- |
- |
EX |
52. |
Ameiurus nebulosus (LeSueur,
1819) |
ICTALURIDAE |
törpeharcsa |
EX |
- |
EX |
53. |
Ameiurus melas Rafinesque,
1820 |
ICTALURIDAE |
fekete törpeharcsa |
- |
- |
EX |
54. |
Ictalurus punctatus Rafinesque,
1818 |
ICTALURIDAE |
pettyes harcsa |
- |
- |
EX |
55. |
Silurus glanis (Linnaeus,
1758) |
SILURIDAE |
harcsa |
EU |
EU |
EU |
56. |
Esox lucius Linnaeus, 1758 |
ESOCIDAE |
csuka |
EU |
EU |
EU |
57. |
Umbra krameri Walbaum, 1792 |
UMBRIDAE |
lápi póc |
ST |
- |
ST |
58. |
Coregonus lavaretus Linnaeus,
1758 |
COREGONIDAE |
nagy maréna |
- |
- |
EX |
59. |
Coregonus albula Linnaeus,
1758 |
COREGONIDAE |
törpe maréna |
- |
- |
EX |
60. |
Thymallus thymallus (Linnaeus,
1758) |
THYMALLIDAE |
pénzes pér |
RT |
RT |
RT |
61. |
Hucho hucho (Linnaeus,
1758) |
SALMONIDAE |
galóca |
RT |
RT |
RT |
62. |
Salvelinus fontinalis (Mitchill,
1815) |
SALMONIDAE |
pataki szaibling |
EX |
RT |
EX |
63. |
Salmo trutta m. fario Linnaeus,
1758 |
SALMONIDAE |
sebes pisztráng |
RT |
RT |
RT |
64. |
Oncorhynchus mykiss (Walbaum,
1792) |
SALMONIDAE |
szivárványos pisztráng |
EX |
RT |
EX |
65. |
Lota lota (Linnaeus, 1758) |
GADIDAE |
menyhal |
RT |
RT |
RA |
66. |
Gasterosteus aculeatus Linnaeus,
1758 |
GASTEROSTEIDAE |
tüskés pikó |
ST |
ST |
ST |
67. |
Cottus gobio Linnaeus, 1758 |
COTTIDAE |
botos kölönte |
RA |
RA |
RA |
68. |
Cottus poecilopus Heckel, 1836 |
COTTIDAE |
cifra kölönte |
- |
- |
RT |
69. |
Lepomis gibbosus (Linnaeus,
1758) |
CENTRARCHIDAE |
naphal |
EX |
ST |
EX |
70. |
Micropterus salmoides (Lacépède,
1802) |
CENTRARCHIDAE |
pisztrángsügér |
EX |
- |
EX |
71. |
Perca fluviatilis Linnaeus,
1758 |
PERCIDAE |
sügér |
EU |
EU |
EU |
72. |
Gymnocephalus cernuus (Linnaeus,
1758) |
PERCIDAE |
vágódurbincs |
EU |
EU |
EU |
73. |
Gymnocephalus baloni Holčik &
Hensel, 1974 |
PERCIDAE |
széles durbincs |
RB |
RA |
RB |
74. |
Gymnocephalus schraetser (Linnaeus, 1758) |
PERCIDAE |
selymes durbincs |
RA |
RA |
RA |
75. |
Stizostedion lucioperca (Linnaeus,
1758) |
PERCIDAE |
süllő |
EU |
EU |
EU |
76. |
Stizostedion volgense (Gmelin,
1788) |
PERCIDAE |
kősüllő |
ST |
ST |
ST |
77. |
Zingel zingel (Linnaeus,
1758) |
PERCIDAE |
magyar bucó |
RA |
RA |
RA |
78. |
Zingel streber (Siebold,
1863) |
PERCIDAE |
német bucó |
RA |
RA |
RA |
79. |
Perccottus glehni Dybowski, 1862 |
ELEOTRIDAE |
amur géb |
- |
- |
EU |
80. |
Neogobius melanostomus Pallas,
1811 |
GOBIIDAE |
feketeszájú géb |
- |
- |
RB |
81. |
Neogobius syrman Nordmann, 1840 |
GOBIIDAE |
szírman géb |
- |
- |
RB |
82. |
Neogobius kessleri Günther,
1861 |
GOBIIDAE |
békafejű géb |
RB |
- |
RB |
83. |
Neogobius fluviatilis (Pallas,
1811) |
GOBIIDAE |
folyami géb |
- |
- |
EU |
84. |
Proterorhinus marmoratus (Pallas,
1811) |
GOBIIDAE |
tarka géb |
EU |
EU |
EU |
Jelmagyarázat:
AN |
anadrom |
|
a szürkével
jelzett guildeket nem fogadtuk el |
KA |
katadrom |
|
szakirodalmi
adatok és saját tapasztalatok által alkotott guildek |
RT |
rithral |
dőlt betű |
hazai
védettséget élvező faj |
RA |
reophil
A |
|
|
RB |
reophil
B |
|
|
EU |
eurytop |
|
|
ST |
stagnophil |
|
|
EX |
exota |
|
|
Egy természetes víz halfaunájának
jellemzése a jelenlévő faunaelemek ökológiai guildek szerinti arányai, viszonylag
pontos képet adnak a folyóvíz szakaszjellegéről és ökológiai állapotáról.
Egy márna- és pérszinttájhoz tartozó szakaszon magasabb arányban fordulnak
elő a reophil A guildbe tartozó fajok, míg
egy dévérzónában már e fajok aránya és egyedszáma is lényegesen csökken. A
faunáról alkotott képet tovább realizálhatjuk, ha a különböző ökológiai guildekbe
tartozó fajok egyedszámarányait is összevetjük. Ezek az összevetések többnyire
összefüggésben vannak a fajok szaporodási guildjeivel is, hiszen az áramláskedvelő
halaink zöme, a szaporodásához iszapmentes aljzatot választ. Egy esetleges
duzzasztás hatására meginduló feliszapolódás miatt, ezek a fajok elveszítik
a szaporodásukhoz szükséges iszapmentes aljzatot is, állományuk csökkenő tendenciát
fog mutatni.
Ennek megfelelően a különböző
ökológiai guildekbe tartozó halfajok számának (3. ábra) és egyedszámainak
arányával (4. ábra) is jellemeztük a Dráva halfaunáját.
Az ábrákon kizárólag a saját vizsgálati eredmények adatait értékeltük. A 3.
ábra megfelelően reprezentálja reophil A guildbe tartozó fajok magas
arányát (30 %), - az általunk kimutatott 50 faj esetében - ami 15 fajt jelent,
majd ezt az eurytop guildbe tartozó fajok követik (28 %), ami 14 fajt foglal
magába. Ezt a két guildet a reophil B guildbe tartozó faunaelemek
(16 %), majd az adventív fajok (exota) követik (14 %). A
legalacsonyabb arányban (12 %) a stagnophil guildbe tartozó fajok vannak
jelen, de az idesorolható, főként mocsári faunaelemek a hazai halfaunában
is alacsony fajszámot képviselnek. Ha a két reofil guild fajszámát összevonnánk,
az azt jelentené, hogy a drávai halfajok közel fele (46 %) áramláskedvelő
faj. (Az ábrákon kizárólag az 1999 novembere
és 2001 októbere közötti eredményeket dolgoztuk fel.)
A különböző habitat guildekbe
tartozó fajok egyedszámok szerinti megoszlása már kissé eltérőbb képet mutat.
Itt az eurytop guildbe tartozó fajok előkerült egyedei több mint felét
(52 %) teszik ki az össz-egyedszámnak. Ezt a reophil A guildbe tartozó
fajok követik, melyek egyedszámaránya meghaladja a 30 %-ot (30,2 %). A reophil
B (9,3 %) és az exota (7,8 %) guildbe tartozó fajok
lényegesen kisebb egyedszámban képviseltették magukat mintáinkban. Legvégül
a stagnophil
fajok következnek, melyek egyedszámaránya az 1 %-ot sem éri el (0,8 %). Ez
utóbbi arány részben azzal is magyarázható, hogy a rendszeresen vizsgált monitoring
pontokat úgy jelöltük ki, hogy mintahelyeink inkább a Dráva folyóvízi jellegét
reprezentálják, a mocsári jellegű élőhelyeken nem végeztünk monitoring tevékenységet,
csupán alkalomszerűek voltak a mintavételezések.
A fentieken kívül fontosnak
tartjuk bemutatni a Drávából előkerült, természetvédelmi oltalom alatt álló
fajok egyedszám arányait. Meg kívánjuk jegyezni, hogy az 1999-2001 közötti
időszakban az előkerült természetvédelmi oltalom alatt álló fajok összegyedszámhoz
viszonyított egyedszámaránya 22,2 % volt (19 faj), míg a Habitat Directive
függelékeibe tartozó faunaelemek összegyedszámmal összevetett aránya 20,9
% (18 faj) volt. A tíz leggyakoribb, természetvédelmi oltalom alatt álló faj
egyedszámarányait, melyeket 1999-2001 közötti időszakban fogtunk, az 5. ábrán
szemléltettük. Így a leggyakoribb, legnagyobb egyedszámban előkerült, védett
faj a sujtásos küsz (Alburnoides bipunctatus) volt. Ugyancsak
jelentősnek mondható a vágó csík (Cobitis elongatoides), a szivárványos
ökle (Rhodeus sericeus amarus), a tarka géb (Proterorhinus marmoratus),
a széles durbincs (Gymnocephalus baloni), a halványfoltú küllő (Gobio
albipinnatus), a botos kölönte (Cottus gobio), a német bucó (Zingel
streber), a kőfúró csík (Sabanejewia aurata) és a kövi csík
(Barbatula
barbatula) előkerült egyedszáma. A közölt ábrákon a fajnevek rövidítve
szerepelnek, melyet a nemzetség és a fajnév első három betűje ad, pl.: az
Umbra
krameri – umbkra, stb.
A tíz leggyakoribb, természetvédelmi
oltalom alatt nem álló faj előkerült egyedszámainak százalékos arányait is
ábrázoltuk (6. ábra). Figyelemre méltó, hogy a
két eurytop
faj (küsz – Alburnus alburnus és a bodorka – Rutilus rutilus) magas egyedszámarányát
két reophil A guildbe tartozó faj követ,
a domolykó (Leuciscus cephalus) és a paduc (Chondrostoma nasus). A
paduc magas egyedszámaránya, néhány egyéb szinttájra jellemző faj jelenlétével
együtt igazolja, hogy a Dráva hazai felső szakasza a paduczónához áll közelebb.
A paduczóna alatt a márnazóna felső, majd alsó szakasza következik. Az előkerült
egyedszámok arányában ezeket a fajokat az eurytop ezüstkárász (Carassius
auratus), majd két adventív faj (exota) követ – razbóra (Pseudorasbora
parva) és a naphal (Lepomis gibbosus). Ugyancsak figyelmet
érdemel a Habitat Directive V. függelékében is szereplő márna (Barbus
barbus) magas egyedszámaránya, ami pedig a márna szinttájat jellemzi.
A fenti fajok mellett szintén jelentősnek nevezhető a szilvaorrú keszeg (Vimba
vimba) és a menyhal (Lota lota) előkerült egyedeinek száma.
Giczi, F. 1966: Eltűnt-e a kecsege és a márna a Drávából? Halászat, 59/3:88.
Glowacki, J. 1885: Die Fische der Drau
und ihres Gebietes. Separatabdruck aus dem XVII. Jahresbericht des Steiermärk.
Landschul-Untergymnasiums Pettau. Pettau, 1885.
Glück, I. 1898: A „Duna-Dráva köz”-ben. A Természet, II. évf. p. 2-6.
Grossinger, J. 1794: Universa Historia Physica Regni Hungariae Secundum Tria Regna Naturae Digesta. Tomus III. Regni Animalis Pars III. Ichthyologia, sive Historia Piscum, et Amphibiorum. Posonii et Comaromii, p. 1-247.
Guti, G. 2001: II. PROJEKT. Felszíni vizek
és vizes területek életközösségei. II/a. ALPROJEKT. Folyók és tavak élővilága.
Halfajok, halközösségek. Kézirat, pp.13.
Gyeginszki, B. 1967: Találkozás az ingolával. Halászat, 60(13)/3:86.
Harka, Á. 1992a: A Dráva halai. Halászat, 85/1:9-12.
Harka, Á. 1992b: Adatok a Mura halfaunájához. Halászat, 85/2:60-61.
Harka, Á. 1997: Halaink. Kiadja a Természet- és Környezetvédő Tanárok Egyesülete, Budapest, pp. 175.
Heckel, J. 1847: Magyarország édesvízi halainak rendszeres átnézete, jegyzetekkel s az új fajok rövid leírásával. Fordította s a tudomány újabbkori haladásával bővítette Chyzer Kornél. A magyar orvosok és természetvizsgálók VIII. nagygyűlésének évkönyve. 1847, p. 193-216.
Heckel, J. & Kner, R. 1858: Die Süsswasserfische der Österreichischen Monarchie mit Rücksicht auf die Angränzenden Länder. Wilhelm Engelmann Verlag, Leipzig, pp 388.
Herman, O. 1887: A magyar halászat könyve I.-II. K. M. Magyar Természettudományi Társulat, Budapest, pp. 860.
Honsig-Erlenburg, W. & Shulz, N. 1989: Die Fische Kärntens. Klagenfurt, pp. 57.
Honsig-Erlenburg, W. & Friedl, T. 1995a: Erstnachweis des Steingreβlings (Gobio uranoscopus, Agassiz, 1828) in Kärnten. Carinthia II. 185/105:693-695.
Honsig-Erlenburg, W. & Friedl, T. 1995b: Erstnachweis des Steingreβlings (Gobio uranoscopus, Agassiz, 1828) in Kärnten. Österreichs Fischerei, 48:229-231.
Honsig-Erlenburg, W. 2001: Der Semling (Barbus peloponnesius Valenciennes, 1842) – eine verschollene Fischart in Kärnten – wiederendeckt. Österreichs Fischerei, 54/120-122.
Jaskó, S. 1996: Folyóvízi lerakódások
a Dráva mentén. Hidrológiai Közlöny, 76/1:41-46.
Jurinac, A. E. 1880: O ribah u Dravi, Plitvici i Bednji. (De piscibus, qui in fluminibus Dravo, Plitvitza et Bednja reperiuntur). Izvješće Kraljevske Velike Gimnazije U Varaždinu, 1879-80. Varaždinu, p. 3-7.
Jurinac, A. E. 1881: O ribah u Dravi, Plitvici i Bednji. (De piscibus, qui in fluminibus Dravo, Plitvitza et Bednja reperiuntur). Izvješće Kraljevske Velike Gimnazije U Varaždinu, 1880-81. Varaždinu, p. 3-28.
Jurinac, A. E. 1884: Kičmenjaci okolice Varaždinske. Izvješće Kraljevske Velike Gimnazije U Varaždinu, 1883-84. Varaždinu, p. 52-55.
Károli, J. 1879: Kalauz a Magyar-Nemzeti Museum halgyüjteményében. Budapest, pp. 103.
Kriesch, J. 1868: Halaink és haltenyésztésünk. Pest, pp. 131.
Kubassek, J. 1991: Az Ormánság, ahol a víz volt az úr. Búvár, 46/4:19-22.
Lábadi, K. 1994: Kopács, a víz melletti falu. Budapest, pp. 638.
Lábadi, K. 1996: Drávaszög ábécé. Eszék-Budapest, pp. 520.
Lelek, A. 1987: Threatened Fishes of Europe. In European Committee for the Conservation of Nature and Natural Resources, Council of Europe (eds): The Freshwater Fishes of Europe, Vol. 9. AULA-Verlag, Wiesbaden, pp. 343.
Lengyel, Sz. 1998: Kitekintés a vízlépcsők
biológiai szakirodalmára. Természetvédelmi Közlemények, 7:19-32.
Lovász, Gy. 1972: A Dráva-Mura vízrendszer vízjárási és lefolyási viszonyai. Akadémiai Kiadó, Budapest, pp. 158.
Majer, J. 1995: Adatok a Dráva halfaunájához és egyes holtágak vízminőségéhez. Dunántúli Dolgozatok, 8:189-202.
Majer, J. 1998: Adatok a Dráva és a Dráva menti területek hal-, kétéltű- és hüllőfaunájához (Pisces, Amphibia, Reptilia). Dunántúli Dolgozatok, 9:431-440.
Majer, J. 2001: Somogy megye körszájúinak
katalógusa. Körszájúak (Cyclostoma), Zsákorrúak (Hyperoartia), Ingolafélék
(Petromyzontidae). Natura Somogyiensis, Kaposvár, 1:437-438.
Majer, J. & Bíró, P. 2001: Somogy
megye halainak katalógusa. Halak (Pisces). Natura Somogyiensis, Kaposvár,
1:439-444.
Majer, J. & Bordács, M. 2001: A Dráva magyarországi felső szakaszának természetvédelmi értékelése halfauna alapján. Természetvédelmi Közlemények, 9:251-263.
Marosi, S. & Somogyi, S. (szerk.) 1990: Magyarország kistájainak katasztere I.-II. MTA Földrajztudományi Kutató Intézet, Budapest, p. 140-143, 541-546.
Marosi, S. & Szilárd. J. (szerk.) 1967: A dunai Alföld. Akadémiai Kiadó,
Budapest, pp. 358.
Micsku, E. 1993: Adatok a Dráva menti halászat történetéhez. Kézirat, Dráva Múzeum, Barcs, pp. 31.
Mihályi, F. 1954: Revision der Süsswasserfische von Ungarn und der angrenzenden Gebieten in der Sammlung des Ungarischen Naturwissenschaftlichen Museums. Természettudományi Múzeum Évkönyve, 5:433-456.
Nelson, J., S. 1984: Fishes of the world. John Wiley & Sons, New York, USA, pp. 523.
Németh, F. 1982: Az őrtilos-zákányi dombvidéken. Búvár, 37/3:110-111.
P. L. Á., 2000: Az utolsó drávai halász. Népszabadság, Dél-Dunántúl, p. 28.
Pintér, K. 1987: Magyarország halfajainak jegyzéke az újabb faunisztikai vizsgálatok tükrében. XXIX. Georgikon Napok, Keszthely, p. 32-41.
Pintér,
K. 1989: Magyarország halai. Akadémiai Kiadó, Budapest, pp. 202.
Povž, M. & Sket, B. 1990: Naše Sladkovodne Ribe. Narodna in univerzitetna knjižnica, Ljubljana, pp. 370.
Povž, M. 1992: Sladkovodno ribištvo in
ribe v porečju Drave v Sloveniji. Mednarodna konferenca o Dravi. International
Conference about The Drava River. Življenje v vodi in ob vodi. p. 29-39.
Reisinger, J. 1830: Specimen Ichthyologiae sistens Pisces Aquarum Dulcium Hungariae. Budae, Typis R. Univetsitatis Hungaricae, pp. 98.
Rotarides, M. 1944: Halászat a Dráva-szögletben. ALBERTINA, I. vol., p. 185-191.
Sallai, Z. 1999: Adatok a Mura és vízrendszere halfaunájához. Halászat, 92/2:69-87.
Schiemer, F., Jungwirth, M & Imhof, G. 1994: Die Fische der Donau – Gefährdung und Schutz. Bundesministerium für Umwelt, Jugend und Familie, Wien, pp. 160.
Spindler, T. 1997: Fischfauna in Österreich. Bundesministerium für Umwelt, Jugend und Familie, Wien, pp. 140.
Stundl, K. 1976: A Mura
és Dráva vízminősége. Hidrológiai Közlöny, 6:268-272.
Szalai, M. 1961: Vízierőművek tervezésének halgazdasági szempontjai. Hidrológiai Közlöny, 2:136-144.
Szántó, G. 1990: A vadregényes Dráva-völgy. Búvár, 45/5:20-23.
Uherkovich, Á. 1998: Zoológiai kutatások a Duna-Dráva Nemzeti Park Dráva menti területein, 1995-1997-ben. Dunántúli Dolgozatok, 9:7-11.
Vásárhelyi, I. 1961: Magyarország halai írásban és képekben. Borsodi Szemle Könyvtára, Miskolc, pp. 134.
Vutskits, Gy. 1901: Magyar- és Horvátország ritkább halfajainak újabb termőhelyeiről és földrajzi elterjedéséről. Természettudományi Közlemények, Pótfüzet, 33:158-162.
Vutskits, Gy. 1904: A Magyar Birodalom halrajzi vázlata. A Keszthelyi Kath. Főgimnázium Értesítője az 1903-1904 évről, Burány, G. (szerk.), Keszthely, pp. 57.
Vutskits, Gy. 1913a: A pisztrángsügér és a naphal meghonosodása a Drávában. Természettudományi Közlemények, 45:748-749.
Vutskits, Gy. 1913b: Elszaporodott a naphal
és a pisztrángsügér a Drávában. Halászat, 14/20:230-231.
Vutskits, Gy. 1918: Pisces. Fauna Regni Hungariae. A K. M. Természettudományi Társulat, Budapest, pp. 42.
Zauner, G. 1998: Der Semling – eine verschollene
Fischart wurde wiederentdeckt. Österreichs Fischerei, 51:218.
SUMMARY
The Investigation of the Fish Fauna of the River-systems of Drava and Mura
The fish fauna of the rivers Drava and Mura and their river-systems were investigated between November of 1999 and October of 2001. A low-powered, electric fishing gear with accumulator was used to the investigations that produces pulsating direct current. The location of sampling sites were measured with GPS. During the investigations 19.223 speciemen were collected and identified that belongs to 53 different species. Our results were completed with the catchment data of anglers documented with photos, so the presence of 56 species altogether were proved from the river-system until now.
TÉRKÉPMELLÉKLET
1. ábra. Mintavételi
helyek a Dráván és a Murán 2001-ben, GPS-mérések alapján
2. ábra. Mintavételi helyek a Dráván és a Murán 2001-ben, 10x10
km-es UTM-hálós térképen
3.ábra. A különböző ökológiai guildekbe tartozó fajok százalékos megoszlása
4. ábra. A különbözö ökológiai guildekbe
tartozó fajok egyedszámainak százalékos megoszlása összesítve
5. ábra. A tíz leggyakoribb, természetvédelmi
oltalom alatt álló, drávai halfaj egyedszámaránya
6. ábra. A tíz leggyakoribb, nem védett,
drávai halfaj egyedszámaránya
1. kép. A Dráva a barcsi határátkelő hídjánál, nyári kisvíznél
2.
kép. A lápi póc lelőhelye a Cún-Szaporcai-Holt-Drávában
3.
kép. A Dráva Keselyősfapusztánál (Mattynál)
4.
kép. A dunai ingolák lelőhelye a Révfalunál lévő kőszóráson