Az erdei fülesbagoly (Asio otus) hazánk egyik legközismertebb fészkelő bagolyfaja. Közismertsége ellenére sajnos sem a fészkelőállomány, sem a telelőállomány nagyságával nem vagyunk tisztában. Éppen ezért a Nimfea Természetvédelmi Egyesület munkatársai és önkéntesei évek óta vizsgálják Túrkeve környékén, valamint madárbarátok bevonásával szervezett szinkronszámlálás keretében az országos állományt. A "Védett és fokozottan védett madárfajok védelme az Alsó-Berettyó mellékén" című programunk részeként bemutatjuk ezen madarak érdekes szokását: nappal előszeretettel pihennek a város parkjainak örökzöld fáin.
Védett és fokozottan védett madárfajok védelme az Alsó-Berettyó mellékén (PTKF/1258/2015)
Az elmúlt években Magyarországon jelentős lépések történtek egyes madárfajaink védelmében, ugyanakkor a folyamatos élőhely-zsugorodás következtében számos madárfajunk állománya lokálisan vagy akár országosan is csökkeő tendenciát mutat. Ezért a fokozottan védett kék vércse, szalakóta és a védett vörös vércse, erdei fülesbagoly, és a 2015 év madara, a búbos banka megtelepedését segítenénk elő mesterséges fészkelőhelyek kialakításával.
A programban kiemelt szerepet számunk ezen fajok gazdasági értékének bemutatására is. Programunk célfajainak állomány-növekedését alkalmas fészkelőhelyek kialakításával, tapasztalataink és irodalmi adatok alapján hatékonyan lehet elősegíteni. Az elmúlt évek nem mindig átgondolt odútelepítéseinek hatására sok esetben ezen fajok potenciális élőhelyeire nem jutott fészkelőhely - például az osztatlan közös tulajdonban lévő gyepterületek mellé, vagy egy-egy zavartalan erdősávba vagy fasorba.
Programunk a fajok megtelepedésének elősegítésén túl, védelmük fontosságát a gazdasági jelentőségük hangsúlyozásával is szeretnénk alátámasztani. Ugyanis 1-1 egyed ezen fajokban olyan mennyiségű mezőgazdasági kártevőt pusztít el, ami kézzel fogható gazdasági hasznot hajt, ez mégsem jelenik meg a köztudatban. Minden gyakorlati természetvédelmi beavatkozást kísérni kell szemléletformáló akciókkal, mely a problémára és a körülöttünk található értékekre hívja fel a figyelmet.
Az Alsó-Berettyó mellékének településein (Karcag, Kisújszállás, Túrkeve, Mezőtúr) telente egy igazán látványos jelenségnek lehetünk tanúi: az erdei fülesbaglyok nappalozásának. Ezek az éjszakai ragadozó madaraink télen az alföldi városok parkjainak, zárt udvarainak örökzöld fáin gyülekeznek, kihasználv a városi hősziget jelenségét (telente pár fokkal melegebb van mindig a városokban), és szürkületkor onnan indulnak vadászni különböző rágcsálókra, a környező mezőgazdasági területeken.
Egyes városi parkokban jóval száz feletti létszámban is találhatóak madarak, de egy-egy frekventáltabb helyen - ilyen Túrkeve is - a háromszázat is meghaladhatja az egyszerre nappalozó erdei fülesbaglyok száma. Ritka esetben, például igazán kemény időszakokban fokozottan védett réti fülesbaglyok is felkereshetik ezeket a helyeket.
A kamera által megfigyelt fa egy zártabb udvaron található, amelynek 2-3 örökzöldjén és egy zöld juharán körülbelül 50-100 madár figyelhető meg, amelyek közül néhányan akár az egész nyarat is itt töltik.
Az online közvetítés a Nimfea Természetvédelmi Egyesület "Védett és fokozottan védett madárfajok védelme az Alsó-Berettyó mellékén (PTKF/1258/2015)" című projekt keretében valósult meg, a Földművelésügyi Minisztérium "Zöld forrás" programjának támogatásával.
Az alábbi űrlap segítségével üzenetet küldhet nekünk.
5420 Túrkeve,
Erdőszél u. 1.
+36 56 361-505