Egyesületünk bemutatása Tagszervezeteink bemutatása Programjaink ismertetése Egyesületünk kiadványai Támogatóink Partnereink linkjei Elérhetõségeink Vissza a fõoldalra


2011.02.08.
Újabb olajpálma-ültetvények Malajziában
   
  Rohamtempóban irtja a tőzegmocsár-erdőket, hogy bővítse a pálmaolaj-termelést - mondja a Wetlands International (a vizes élőhelyeket védő nemzetközi szervezet) és a holland Sarvision Intézet. "Ha nem állítjuk le ezt a trendet, az évtized végére egyetlen erdő sem marad a szigetnek ezen a vidékén" (Malajzia Sarawak államában) - állítja jelentésében a természetvédő szervezet. A jelentésben kifejtik, hogy 2005 és 2010 között csaknem 353 000 hektárnyi, kivételes fajgazdagságú tőzegmocsár-erdőt vágtak ki Malajziában, hogy olajpálmát ültessenek a helyén.
"Mindössze öt év alatt, Sarawak állam erdeinek 10 százalékát, és a tőzegmocsár-erdők 33 százalékát számolták fel. A teljes erdőirtás 65 százalékának helyén ma olajpálma nő"- áll a jelentésben. Megállapítják, hogy a kormányzat nem rendelkezik megbízható adatokkal sem a földhasználat mikéntjéről, sem a talaj típusáról, sem az erdőirtásokról.
A pálmaolajat gyártó cégek Malajziában is, Indonéziában is, egyre erősebb nyomás alatt vannak a nyugati óriásvállalatok részéről, hogy terjeszkedjenek és növeljék a termelést. De a legnagyobb vásárlóik nem ők, hanem India és Kína, akik a pálmaolajat (inkább pálmazsírt, mert nem folyós, olaj-állagú, hanem szobahőmérsékleten szilárd növényi zsiradék) főzésre, sütésre, sütemények, kozmetikumok készítésére használják - és, természetesen, bioüzemanyagot (biodízelt) gyártanak belőle. Malajzia a világ pálmaolaj-termelésének 45 százalékát adja.
A malajziai kormányzat hivatalos adatai nem megbízhatóak - állítja a természetvédő szervezet, a Sarvision intézet távérzékeléssel (műholdas rendszer segítségével) begyűjtött adataira támaszkodva. A hivatalos adatok szerint Malajzia olajpálma-ültetvényei közül mindössze 8 - 13 százalék keletkezett tőzegláp-erdő helyén (aminek a kiirtása rendkívül nagy CO2 kibocsátást eredményez), ez az érték - ugyancsak a hivatalos adatok szerint - Sarawak államban 20 százalék. A Wetlands International vizsgálatai és a Sarvision Intézet műhold-felvételei, a meglevő adatokkal és helyszíni szemlékkel kombinálva mást mutatnak.
"Vizsgálataink szerint a malajziai olajpálma-ültetvények 20 százaléka lecsapolt tőzegmocsár erdők helyén létesült. Sarawak államban ez eléri a 44 százalékot. Ha csak az új ültetvényeket nézzük, melyik létesült tőzegmocsár-erdő helyén, az arány még ennél is nagyobb."
A jelentés figyelmeztet, hogy az erdőirtás olyan ritka, bennszülött fajok létét veszélyezteti, mint a borneói törpe elefánt, a szumátrai orrszarvú és a borneói felhős leopárd (közepes méretű macskaféle, hossza kb. 55-110 cm, súlya 15 és 23 kg között, nevét a sötét peremű, tojásdad 'felhőfoltokról' kapta, amelyek a bundáját díszítik).
Az erdők kivágása, főként a tarra vágás, a mély tőzegmocsarak lecsapolása és kiégetése a felelős az összes, emberi tevékenységből a légkörbe jutó üvegházgáz-kibocsátás 10 százalékáért. Malajzia pálmaolaja, amit a lecsapolt mocsarak helyén - 510 000 hektáron - termel, 20 millió tonna CO2 kibocsátást okoz évente.
A természetvédő csoport figyelmeztetett, hogy azonnal fel kell hagyni a tőzegmocsár-erdők kiirtásával, és az Európai Unió véget kell, hogy vessen a bioüzemanyagok anyagi támogatásának.
(forestpress.hu)

2011.02.05.

Növekvő illegális ciprusi madárbefogások  
  A tavaly augusztus 31. és november 8. között végzett felmérés rámutatott, hogy a madárfogó hálók engedély nélküli használata 75 százalékkal, a lépvessző alkalmazása pedig 89 százalékkal emelkedett 2009 hasonló időszakához képest. Az illegális vadászat elsősorban a Magyarországon is honos barátposzátákat érinti, de más énekesmadarak is az orvvadászok áldozatául esnek. A ciprusi éttermek sajnos biztos felvásárlói a befogott madaraknak, ugyanis belőlük készítik az "ambelopoulia" nevű ételt.
A hazai vonuló madárfajok egy része pihenőhelyként vagy telelőterületként használja Ciprust, így a szigetországban folyó illegális tevékenységek veszélyeztethetik a Magyarországon költő énekesmadárfajokat is. Fontos, hogy az Európai Unió minden tagországában egyöntetűen kikényszerítse a Madárvédelmi Irányelv alkalmazását és a szabályok betartatását, különben az egyes tagállamok természetvédelmi erőfeszítései hiábavalóak lehetnek. A szándékosan befogott madarak mellett számos más faj, többek között baglyok, légykapók és a ciprusi hantmadár is a hálókba akad. A szakemberek becslése szerint - a vizsgált Famagusta és Larnaca kerületekben - 1,4 millió madár esett az orvvadászok áldozatául.
A madarak csapdázása 30 éve illegális Cipruson. Az adatokból kiderül, hogy az elmúlt 9 évben nem sikerült megakadályozni az illegális madárbefogások számának növekedését, ez pedig komoly kudarc. Bár az 1990-es szinthez képest visszaesés mutatkozik, a növekedő trend előrevetíti egy ökológiai katasztrófa rémképét. Az Európai Unió tagállamaira a közös Madárvédelmi Irányelv komoly kötelezettségeket ró különösen a költöző madarak védelme terén. A ciprusi rendőrség többször fellépett a "felvásárló piacot" jelentő, ambelopouliát is felszolgáló éttermek ellen, ez azonban kiváltotta a helyiek tiltakozását. Parlamenti képviselők és más közéleti személyiségek felszólalása ezzel szemben megalapozhatja a hosszú távú állami fellépést az ügyben, ami biztosíthatja Ciprus biológia sokféleségének megőrzését.
(Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)


2011.01.28.
Az Év vadvirága idén a leánykökörcsin
Az MME az "Év madarát", a Nyugat-magyarországi Egyetem pedig az "Év fáját" választja meg minden évben. E mozgalmak nyomán a honi botanikusok az idei évtől megválasztják az "Év vadvirágá"-t. A kezdeményezés célja, hogy évről-évre ráirányítsa a figyelmet egy látványos és veszélyeztetett vadon élő virágos növényünkre. A magánkezdeményű ötletet követő internetes vita, majd szavazás eredményeként 2011-ben, a leánykökörcsinre (Pulsatilla grandis) esett a választás. A remények szerint a következő évtől már egy szakmai intézmény vagy szervezet irányításával folytatódik és válhat hagyományteremtő mozgalommá ez a természetszeretetre, természetvédelemre nevelő kezdeményezés. A kora tavasszal virító leánykökörcsin megkapó szépségű növény, melyet sokan ismernek, szeretnek. A kékesibolya különböző árnyalataiban játszó feltűnően nagy virágok a még szalmasárga, látszólag élettelen gyepekben mindenkinek felejthetetlen látványt nyújtanak. Ez a bársonyosan szőrös vadvirág ma még hazánk jelentős részén elterjedt. Egyes előfordulási helyei kirándulók és fotósok tavaszi zarándokhelyévé váltak. Sokan óvják, ugyanakkor sajnos állományai - különösen települések közvetlen közelségében - fogyatkozóban vannak vagy akár már el is tűntek. A veszélyeztető tényezők között említhető a lelőhelyek beépítése, az egykor legeltetett termőhelyek becserjésedése, az illegális motocrossozás és quadozás, a gyepek télvégi felégetése, valamint virágainak leszedése és töveinek kiásása is. Hazánkban a leánykökörcsin mellett további 4 kökörcsinfaj - a tátogó, a magyar, a fekete és a Zimmermann-kökörcsin - fordul elő. Mindegyik védett növény. A leánykökörcsin természetvédelmi értéke 10 000 Ft. Az "Év vadvirága" kezdeményezés sikerének záloga az összefogás és tenni akarás. Botanikusok és nem szakmabeliek, hivatásos és amatőr természetvédők, pedagógusok és diákok egyaránt sokat tehetnek az év vadvirágáért. A leánykökörcsin, többi honos vadvirágunkkal együtt a nemzeti vagyon része, megóvása közös érdek és közös feladat.
(greenfo.hu)

2011.01.22.

Ismét havazik, etessük a verebeket is
Gyakori tévhit, hogy a verébcsapatok elkergetik az etetőktől a cinegéket. Az igazság az, hogy a cinegék egyáltalán nem félnek az etető többi madarától, az "elűzött" cinege megfigyelések hátterében nem az ijedtség, hanem a magevőkétől eltérő táplálkozási stratégia áll. 
  A meteorológiai előrejelzések szerint ismét számottevő havazásra számíthatunk itthon, így felértékelődik a madáretetés jelentősége. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szeretne eloszlatni néhány tévhitet a verebekkel kapcsolatban, amelyekre sokan agresszív, túlszaporodott fajként tekintenek. Nyugat-Európa jelentős területein a veréb (különösen a 2007-es év madara a mezei veréb) már ritkának számít, az Egyesült Királyságban az ezredfordulóra, létszámuk 96 százalékkal esett vissza. Kínában az 1960-as években 30 millió ember halt éhen, miután szervezetten kezdték pusztítani a verebeket.
A madárvilág pusztulásának okait a II. Világháború utáni időszakban kell keresnünk. A háború dúlta európai országok nemzetgazdasága romokban hevert, az emberek éheztek, mert a termelőeszközök jelentős része megsemmisült. Éppen ezért az Európai Unió elődjeként megalakuló Európai Szén- és Acélközösség, majd az Európai Gazdasági Közösség egyik fő célkitűzése a stabil élelmiszerellátásra épülő közös mezőgazdasági politika megteremtése volt. A Közös Agrárpolitika (KAP - Common Agricultural Policy) sikeres volt, a Közösség még élelmiszer felesleget is képes volt termelni, csakhogy ezért komoly árat fizettünk, mert azokon a területeken, ahol intenzív mezőgazdálkodást folytattak, a verebek nem találtak fészkelőhelyet, a permetezés miatt pedig kevesebb és főként mérgező rovartáplálékhoz jutottak.
A Mao Ce Tung vezette Kína az 1958-1962 közötti időszakban hirdette meg a "Nagy lépés" programot, melynek egyik első akciója az "Öt kártevő kampány" volt. A kártevőirtásban a verebek - mint a rizstermés vélt megdézsmálói - élen szerepeltek. A lakosságot arra kötelezték, hogy folyamatosan riasszák a madarakat, amelyek így nem tudtak leszállni, táplálkozni és pihenni. Emellett megsemmisítették a fészkeiket, összetörték a tojásaikat és megölték fiókáikat. 1960-ban a kínai tudományos akadémia kutatási eredményekre hivatkozva kijelentette, hogy a verebek elsősorban rovar-, nem pedig magevők. Azonban Mao elnök hiába visszakozott, már késő volt. A túlszaporodott rovarok elpusztították a vetést, a kialakuló éhínségben legalább harmincmillió ember vesztette életét.
A Közös Agrárpolitika járulékos negatív hatásaként jelentkező természetvédelmi problémák kezelésére az unió a nemzetközi egyezmények mellett saját közösségi szabályozásokat is bevezettet. Az EU hatályos jogszabályai közül mintegy 300 környezeti vonatkozású, ezek közül a legjelentősebbek a Madárvédelmi irányelv (1979) és az Élőhelyvédelmi irányelv (1992). Ezek előírják a tagállamoknak a Fontos Madárélőhelyek (IBA) és a Különleges Madárvédelmi Területek (SPA) egységes koncepció szerinti kijelölését, védelmét és fenntartását, melyek részét képezik az Európai Unió Natura 2000 ökológiai hálózatának. Az EU a Közös Agrárpolitika negatív természetvédelmi, társadalmi és gazdasági hatásainak ellensúlyozására 1992-től napjainkig három jelentős KAP reformot dolgozott ki, melynek lényege, hogy az agrárpolitikában a mindeddig elsődlegesnek tekintett hagyományos élelmiszertermelő funkció háttérbe szorul, és helyette a tájmegőrzési, tájgazdálkodási szerep kerül előtérbe.
Magyarország verébállománya egyelőre nem csökken számottevően, sőt - az MME Monitoring Központjának adatai szerint - míg a házi veréb évente 2,1 százalékos állománycsökkenést szenvedett el, a mezei verebek száma évi 3,5 százalékos emelkedést mutatott az elmúlt időszakban. Hazánk érintetlenebb állományai fontos kontinentális bázisát képezik ezeknek a fajoknak. Ezért arra kérjük a madárbarátokat, hogy más szemmel tekintsenek a verebekre, etessék, védjék, mesterséges odúkkal segítsék őket is. Az MME ennek szellemében két éve átalakította az előző, majd' egy évszázada verébmentesként kidolgozott dúcetetőt: eltávolítottuk az oldalüvegeket és a csak a cinegéknek megfelelő alsó bejáratokat, illetve elkészítettük a veréblakótelep-odúkat is.
Gyakori tévhit, hogy a verébcsapatok elkergetik az etetőktől a cinegéket. Az igazság az, hogy a cinegék egyáltalán nem félnek az etető többi madarától, az "elűzött" cinege megfigyelések hátterében nem az ijedtség, hanem a magevőkétől eltérő táplálkozási stratégia áll. Míg a pintyfélék a maghalom közepébe ülve folyamatosan az etetőn szeretnek tartózkodni, a cinegék egy-két napraforgómagot felkapva a sűrű bokrosba húzódnak, hogy azokat ott bontsák fel.
(greenfo)


2011.01.18.

Hajtóvadászat egy sebesült farkas után
Linden és Pohlheim között Hessen tartományban egy hónapja egy sérült, sánta farkas kóborol. Természetvédők szerint az állat a hat német falka egyikéből származik, Szászországból vagy Brandenburgból.
A hesseni NABU (Német Természetvédelmi Szövetség) határozottan rossz ötletnek tartja a sérült állat kilövését. Gerhard Eppler szerint "jó túlélési esélyei vannak egy sánta farkasnak." A NABU még a nyugtatólövedékes befogást is felesleges izgatásnak tartja és azt követeli a hesseni környezetvédelmi minisztériumtól, hogy hagyjon fel az állat vadászatával. Németországban a farkas természetvédelmi oltalom alatt áll.

(nabu.de)


2011.01.13.

Hollandiában találták meg a Sokadalmon gyűrűzött nagy lilket
Tegnap megkerült az első Magyarországon színes nyakgyűrűvel jelölt nagy lilik Hollandiában. A madárra, ami az előző szezonban lőtt sérüléssel került Benei Béla madárgyűrűzőhöz, 2008-ban a Tatai Vadlúd Sokadalmon került jelölő gyűrű.
Akkor az elengedés nem volt sikeres, mert a madár túl szelíd volt, így a rendezvényt követően egészen januárig a Komárom-Esztergom megyében, a szőnyi madárgyűrűző Krug Tibornál maradt. A gondos ápolást követően 2009 év elején a nagy lilik rendben elrepült, és az adatok feldolgozása során mostanra kiderült, hogy ezt a 3AA jelzésű madarat olvasták le 2010. február 21-én Hollandiában Wijk bij Duurstede-nél.
A dolog érdekessége, hogy a leolvasó Bart Ebbinge felesége volt. A holland szakember a nemrég indult holland-magyar közös vadlúdjelölési program keretében lett kollégája Ferenczi Mártának, aki a magyarországi vadlúdjelölési program vezetője, és aki 2008-ban a nagy liliket gyűrűzte a Tatai Vadlúd Sokadalmon.
Az idei szezonban egyesületünk madarászainak több nyakgyűrűs vadlúd adatait is sikerült leolvasniuk az Öreg-tónál. Ezekből az adatokból az is kiderül majd, hogy honnan érkeznek a vadludak a tatai Öreg-tóra.
(greenfo)


2011.01.07.
Réti fülesbagoly-invázió Túrkevén
Szakmai berkekben szenzációként emlegetik a réti fülesbaglyok mostani, túrkevei invázióját.
A Magyarországon elterjedt, sötétebb barna tollazatú, narancssárga szemű, példányonként 50 ezer forint természetvédelmi értéket képviselő erdei "rokonával" szemben ugyanis e jövevényekből néhány egyed megfigyelése is nagy esemény ezen a vidéken - nem is annyira életmódjuk miatt, hiszen a réti fülesbaglyok semmivel sem rejtőzködőbbek, ráadásul napközben éberebbek, aktívabbak erdei társaiknál. Sokkal inkább azért, mert az előbbi faj alapvetően a skandináv, illetve az orosz füves puszták ragadozó madara. Európai elterjedési területének így Magyarország már a déli határa. Ezért aztán jobbára csak ritka téli vendég hazánkban, ahol költeni is szórványosan, összesen mindössze 5-270 pár szokott - magyarázta a Monoki Ákos, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának illetékes tájegység-vezetője.
Természeti adottságai - nagy kiterjedésű gyepei, füves pusztái - miatt Túrkeve és Kisújszállás térsége közismerten mágnesként vonzza a gyülekező baglyokat. Ám még így is komoly "fegyvertény" volt, hogy egy esztendeje, a hideg évszakban ide ugyancsak rekordszámban behúzódó erdei fülesbagoly-kolónia tagjai között 7 réti fülesbaglyot is sikerült lajstromba venniük. Ehhez képest pedig egyenesen hihetetlennek tűnik az a legalább 63 példány, amely e madárfajból pillanatnyilag a városka központjának fáin vendégeskedik - hangsúlyozta a tájegység-vezető, aki azt is elárulta: a fokozottan védett, 250 ezer forint természetvédelmi értékű szárnyasok még a laikusok számára is jól megkülönböztethetők honi rokonaiktól.
A réti fülesbaglyok fület formázó tollpamacsa ugyanis kisebb. Ezen kívül az egész madár világosabb barnás, drappos, esetenként szürkésfehér tollazatú, a szeme pedig citromsárgába hajló. A bagolyinvázió híre az elmúlt napokban futótűzként terjedt az amatőr ornitológusok és hivatásos természetvédők körében. Egy éppen Magyarországon tartózkodó angol madarász turistacsoport például szerdán kifejezetten a kedvükért látogatott el Túrkevére.
Sőt, már szerb természetvédelmi szakemberek is jelezték: örömmel vállalnák a hosszú utat, csak hogy láthassák a páratlan jelenséget. Mindeközben a nemzeti park munkatársainak egy csoportja környékbeli önkéntesekkel karöltve kutatja a történtek okát. Sokféle magyarázat lehetséges, ám az ügyben Monoki Ákos mindenkit megnyugtatott: az északi madárvendégek tömeges megjelenése "nem egy újabb jégkorszak előhírnöke".
Még csak extrém téli időjárás sem tombol az észak-európai élőhelyeken, ez esetben ugyanis más, nálunk nem elterjedt állatok is tömegesen keresnének menedéket délebbi területeken, köztük Magyarországon.
(greenfo)

2011.01.03.

Görög fóka túlélők
Kutatók mediterrán barátfókák telepére bukkantak Görögország egy rejtett szegletében: a faj hatszáznál is kevesebb egyedével a világ legveszélyeztetettebb fókája, egyben az egyik legveszélyeztetettebb tengeri emlős. 
  A telep pontos helyét nem hozzák nyilvánosságra a kutatók, mivel a mediterrán barátfóka (Monachus monachus) épp a turisták miatt került szorult helyzetbe. Eredeti tartózkodási helye ugyanis a nyílt, homokos tengerpart volt, míg az ember ki nem szorította onnan - mondta Alekszandrosz Karamanlidisz, a Mom nevű görög barátfóka-védelmi szervezet koordinátora a BBC News-nak. Azóta a legtöbb populáció félreeső part menti barlangokba húzódott vissza, ahol a szaporulat túlélési esélyei is csökkentek.
Az Égei-tenger parányi szigetén előkerült fókák azonban még mindig biztonságban érzik magukat, és kint heverésznek a homokos fövenyen. Az éves szaporulat az újonnan felfedezett kolóniában az egyik legmagasabb a Földközi-tengeren. A fókákat húsz éve kutató Mom munkatársai kamerákat helyeztek el a szigeten, hogy messziről is megfigyelhessék az állatokat. Remélik, hogy ez a kis sziget megmenekül a turistahadaktól, és továbbra is biztonságos otthont nyújt a ritka emlősöknek.
A mediterrán barátfóka globális populációjának több mint a fele él Görögországban. A Mom indítványozta a görög kormánynál, hogy a sziget fókák által lakott részét - a hozzá tartozó part menti vizekkel együtt - helyezze védelem alá. A fókák ugyanis csak ezeknek az ember által elérhetetlen szigeteknek köszönhetően élnek még Görögországban - magyarázta Karamanlidisz.
(greenfo)


2011.01.01.

Oki 53 évet élt
53 éves korában elpusztult a világ második legöregebb gorillája egy japán állatkertben.    
Az Oki nevű nőstény 53 évet élt, ez emberévekben számolva száz évet jelent - közölte a nagojai Higasijama állat- és növénykert.
A gorilla 1959-ben érkezett Nagojába, ahol hamar óriási népszerűségre tett szert súlyemelő- és dobolómutatványaival.
Oki szerdán rossz bőrben volt a hideg időjárás miatt, a gondozók ketrecében már holtan találtak rá.
(greenfo)


2010.12.18.

Újabb fajokat véd a Washingtoni Egyezmény    
  A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményt még márciusban, egy konferencián módosították az érintett országok. Ennek értelmében bővült a védett fajok listája.
Újabb fajok: az iráni császárszalamandra, négy tüskésfarkú leguán-faj, a pirosszemű levelibékák összes faja, egy orrszarvúbogár-faj, egy rózsafa-faj és több, kizárólag Madagaszkáron honos ritka növényfaj kapott védelmet a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló Washingtoni Egyezményben. Emellett továbbra is szigorúan védik az afrikai elefánt zambiai és tanzániai állományát, vagyis változatlanul tilos a két országból származó elefántcsont nemzetközi kereskedelme. Az afrikai elefántot főleg az agyaráért pusztítják, szigorú védelmük elengedhetetlen a túléléshez.
Fellélegezhetnek a Magyarországon is előforduló, fokozottan védett hiúzok is. A konferencián ugyanis elutasították azt az amerikai javaslatot, amely megengedte volna, hogy bármiféle engedély nélkül kereskedjenek a vörös hiúz prémjével. Ez a döntés azért érintette volna hátrányosan a hazánkban élő hiúzokat, mert a két faj prémjét nem lehet egymástól szemre megkülönböztetni.
A Washingtoni Egyezmény 1973-ban jött létre 26 ország aláírásával, hazánk 1985. május 29-én csatlakozott a megállapodáshoz. Az egyezmény azokat a fajokat védi, amelyeket veszélyeztet a nemzetközi kereskedelem. Jelenleg mintegy 35 ezer állat- és növényfaj tartozik a hatálya alá, melyeket a veszélyeztetettségük alapján három függelékbe sorolnak. A Washingtoni Egyezmény a világ egyik legnagyobb és leghatékonyabban működő nemzetközi természetvédelmi megállapodása.
(Vidékfejlesztési Minisztérium)


2010.12.11.

Így segíthetünk a gólyáknak 
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) már a nyár végén felhívta a figyelmet arra, hogy a legfontosabb az etetés. A gólyák rendkívül gazdag tápláléklistával rendelkező madarak. Nyáron elsősorban rovarokkal táplálkoznak, de gyakorlatilag bármit - halakat, békákat, apróbb kígyókat, kisrágcsálókat - megfognak, amit le tudnak nyelni. Ha úgy döntünk, hogy etetjük a gólyákat, a fészket csak lassan és nem közvetlenül feléjük gyalogolva közelítsük meg. Ne menjünk közelebb 6-8 méternél, a táplálékot dobjuk 1-2 méterre a madár elé, majd lassan hátráljunk. Hagyjunk teret és időt a madárnak, hogy felfedezze az élelmet, néhány alkalom után a gólyák már várni fogják az etetést. Ezt segíthetjük, ha naponta azonos időben látogatjuk meg a fészket. Etethetjük őket 10-15 cm szélesre darabolt hallal (elsősorban keszegfélékkel), vagy hasonló méretű nyers marhahússal. Nyers disznóhús a féregfertőzés veszélye miatt nem adható nekik! Ugyancsak megfelel az elhullott naposcsibe vagy kacsa, illetve - ha valaki hozzájut - tenyészetből származó egér vagy fiatal patkány is.
A gólyák fizikai állapotát mi magunk is ellenőrizhetjük. A téli tarlókon, belterületi füves területeken vagy akár parkolóban, udvarban sétálgató gólyák egészségi állapotát legegyszerűbben úgy vizsgálhatjuk meg, ha a madár felé indulva felrepülésre késztetjük. Ha ez sikerül neki, akkor jó kondícióban van. Ebből tudhatjuk, hogy a tetőgerinc, a kémény vagy a fészek magasában álldogáló madár biztosan egészséges. Ha azonban a gólya csak néhány métert képes megtenni vagy ugrálva próbál menekülni, akkor szakszerű segítséget kell kérnünk.
Magyarországon a madármenés feladatát több intézmény: nemzeti parkok, civil szervezetek, de elsősorban az állatkertek látják el A legyengült telelő gólyák mentőhelyre szállításához országosan egyedül a nemzeti parki őrszolgálat rendelkezik emberekkel és járművekkel, ezért baj esetén a területileg illetékes nemzeti park igazgatósához fordulhatunk. A madarak az állatkerti és egyéb mentőhelyeken szükség szerint megfelelő orvosi ellátásban és folyamatos táplálásban részesülnek, így a szabad ég alatt is gond nélkül átvészelik a telet. Tavasszal aztán az egészséges, röpképes állatokat el lehet engedni.
Az MME kéri a lakosság segítségét, hogy ha tudnak itthon rekedt gólyákról, akkor a pontos hely, az egyedszám, a körülmények és a bejelentő elérhetőségét tartalmazó e-mailben tájékoztassák az MME Monitoring Központ munkatársait a következő címen: golya@mme.hu
(greenfo)


2010.12.08.

Bíztató hírek a Fidzsin élő tengeri teknősökről
Úgy tűnik, hogy sikerült megfékezni a Fidzsi-szigeteken élő tengeri teknősök vadászatát - erről számolt be a WWF. Az egzotikus tengeri teknősökre vonatkozóan ugyanis négy éve kereskedelmi tilalom van érvényben, amely szinte teljesen megfékezte az állatok vadászatát. 
  A teknősöket eddig szép páncéljukért és húsukért, valamint tojásaikért is vadászták, ám a faj állománya annyira visszaesett Fidzsin, hogy a teknősök évtizedek alatt, szép lassan a kihalás szélére sodródtak.
Az elmúlt években a Fidzsi-szigeteken komolyan kampányoltak a teknősök fennmaradásáért. A mozgalmat a helyi kormány hívta életre, és számos NGO vett részt a média közvetítésével. Úgy tűnik, hogy a védelem szempontjából a kampány pozitív irányba befolyásolta a helyieket és egyre többen csatlakoznak a tengeri teknősök védelméhez. Az is kiderült a jelentésből, hogy a kereskedők szerint a kereslet is megcsappant a teknősök iránt és egyre többen készítik fából a turisták által keresett teknőt.
A siker abban is mérhető, hogy míg 2006 és 2008 között 57 állatot adtak el a kereskedők, addig 2009-ben már egyet sem. Valószínűleg ez a szám nem tükrözi a valóságot, mivel a feketepiacon zajló kereskedéseket nehezen lehet átlátni. Épp ezért a jelentésben arról is szólnak, hogy a jövőben még nagyobb kapacitással, még jobban kell figyelni arra, hogy hány teknőst ejtenek fogságba, vagy árusítják húsukat, tojásaikat vagy épp teknőiket a helyi piacokon, hiszen a szakemberek szerint csak így tartható életben ez az egzotikus faj.  (panda.org)


2010.12.01.

Sikeres volt a Tatai Vadlúd Sokadalom
  Az MME Komárom-Esztergom Megyei Csoportja, a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság közös szervezésében lebonyolításra került országos természetvédelmi fesztiválra a nap folyamán mintegy tízezer ember látogatott el.
Az ítéletidő sem tartotta vissza az embereket a vadludak kirepülésének megfigyelésétől, pár százan a nagy rendezvénysátor védelmében nézték a vadludak reggeli kihúzását. Michl József, Tata város polgármesterének ünnepélyes megnyitójával hivatalosan is kezdetét vette a rendezvény. A nap folyamán számos érdekes program, izgalmas előadás, és látványos bemutató várta a kilátogatókat, akik a javuló időjárási körülményeknek köszönhetően is folyamatosan érkeztek az ország minden pontjáról, és sokan jöttek a szomszédos országokból, Szlovákiából és Ausztriából is.
Hamar elfogytak a komposztládák, zsúfolásig teltek a játszóházak, és ahogy a Nap is kisütött, immár igazi fesztiválhangulatban folytatódott a Sokadalom. Csodálatos volt a vadludak behúzása is. Délután négytől folyamatosan érkeztek a tóra a vadludak csapatai. A vöröslő naplementében a tóra beözönlő mintegy 18 ezer madár látványában gyönyörködhettek a tóparton nézelődők, akik távcsövekkel, teleszkópokkal felszerelkezve lesték, vagy akár szabad szemmel figyelték a vadludakat. Fantasztikus volt a látvány és fantasztikus a hangulat. És Tata mindenkit visszavár!
Jövőre már a XI. Tatai Vadlúd Sokadalommal vár mindenkit Tata és a tatai Öreg-tó!
(greenfo.hu)


2010.11.24.

A jegesmedvék a grizzlyk miatt fognak kihalni? http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
A jegesmedvék nagy valószínűséggel veszíteni fognak a grizzlyk ellen a táplálékért vívott küzdelemben, mert állkapcsuk és fogazatuk nem igazán jó növényevésre - erre jutottak amerikai kutatók.
A két medvefaj a Föld éghajlatának melegedése miatt egyre közelebb kerül egymáshoz. A grizzlyk északabbra kalandoznak, mivel visszahúzódik az örök jég birodalma, a jegesmedvék viszont délebbre, mert nehezebb megszerezniük táplálékukat. Hagyományos fókavadászatukhoz jégtáblák is kellenek, azokból viszont az olvadás okán egyre kevesebb van. Csakhogy a jegesmedvék állkapcsának izomzata nem ideális erejű, fogazatuk meg nem optimális méretű a grizzlyk étrendjéhez, mely zömmel növényekből áll - állítják a California Egyetem tudósai.
A jegesmedvék viszonylag "nemrégen", csak 500-800 ezer évvel ezelőtt "fehérítették ki" magukat barnából: a barnamedvéktől származnak. Az önváltoztatás oka a jégkorszakhoz alkalmazkodás volt, amit - tudósok szerint - a jegesmedvék csodás gyorsasággal vittek végbe. A vészharangkongatók szerint most viszont hasonlóan gyorsan eltűnhetnek az élővilágból. (greenfo/mti) http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif


2010.11.18.

Környezetbarát jégmentesítés
Amerikai mérnökök olyan nanoszerkezetű anyagot fejlesztettek ki, amely még azelőtt lepergeti magáról a vizet, hogy az meg tudna fagyni.
A találmány segítségével a repülőgépek szárnyait, épületeket, légvezetékeket és utakat is jégmentesen lehetne tartani komoly fagyok idején. A jégmentes technológia beépítése az anyagba ezen felül hatékonyabb és fenntarthatóbb megoldás a jelenlegieknél, mint például a vegyszerek alkalmazása, a sózás vagy a fűtés.
A megoldás keresésekor a Harvard School of Engineering and Applied Sciences és a Wisconsin-Madison Egyetem kutatói a természethez fordultak, mert a szúnyog például képes párátlanítani a szemét, a molnárpoloskák lába pedig száraz marad, amikor a vízen futnak. Ezután nagysebességű videofelvételeket néztek meg mélyfagyasztott cseppek nanoszerkezetű felületekkel való találkozásáról. A csepp először szétterült, majd újra gömbformát vett fel, és visszapattant a felületről, mielőtt odafagyhatott volna. Egy sima, szerkezet nélküli felületen ezzel szemben a csepp szétterült állapotban marad, majd megfagy.
A ScienceDaily című tudományos hírportál beszámolója szerint a kutatók sokféle geometriai szerkezetű és felbontású felületet hoztak létre, hogy végül kilyukadjanak az optimális megoldásnál, amelyen még mínusz 25-30 Celsius fokon sem fagynak meg a cseppek. Ennél nagyobb hidegben pedig nem megfelelően tapad oda a jég, így könnyűszerrel eltávolítható.
A hagyományos jégmentesítő módszerekhez képest nem csak hatékonyabb, környezetbarátabb is a nanoszerkezetű anyagok bevetése. A repülőgépek jégmentesítésénél alkalmazott vegyszerek ugyanis használatukat követően a környezetbe jutnak, bemosódnak a vizekbe csakúgy, mint az úttestre kijuttatott só. A kutatók úgy vélik, hogy hamarosan ki lehet fejleszteni az új típusú bevonatot, amelyet számos anyagba közvetlenül be lehetne építeni. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(greenfo/mti)


2010.11.13.

Egyre több madár csőre torz http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
Amerikai kutatók a valaha tapasztalt legnagyobb arányban találtak torz csőrű madarakat Alaszkában, Brit Columbiában és Washington államban. Az amerikai földtani intézet munkatársai amerikai varjak csőrrendellenességét vizsgálták az említett területeken.       
A furcsa elváltozások aránya több mint tízszer akkora volt, mint amekkorára egy átlagos populációban számítani lehetett volna - összegezte az eredményeket Colleen Handel biológus. Az Alaszkában befogott felnőtt varjak 17 százalékát érintette a rendellenesség - írták a kutatók a The Auk című szaklapban a kanadai CBC News ismertetése szerint. A madarak csőrének keratinrétege túlnő, a csőr meghosszabbodik, a két csőrkáva pedig gyakran keresztezi egymást.
Caroline Van Hemert vadbiológus, Handel kutatótársa szerint a rendellenességre először 1999-ben figyeltek fel kanadai cinegéknél (Poecile atricapillus). Az elmúlt évtizedben drámai mértékben megszaporodott a torz csőrű madarak száma, a kanadai cinegéknek már 6,5 százaléka érintett. Egyre több fajnál, például a csuszkáknál és a harkályoknál is megfigyelhető a jelenség.
Az elváltozások konkrét okát nem sikerült meghatározni. A kutatók szerint a torzulást környezetszennyezés, tápanyaghiány és fertőzések egyaránt előidézhetik. Korábban tömeges előfordulását bizonyos környezetre ártalmas anyagokkal hozták összefüggésbe, mint például szerves klórvegyületekkel a Nagy Tavak térségében, vagy a csurgalékvíz eredetű szelénnel Kaliforniában. A torz csőr hátráltathatja a madarakat a táplálkozásban és a tisztálkodásban. A tollak bepiszkolódnak, így elveszítik hőszigetelő képességüket, a madaraknak csökken az esélyük, hogy túléljék a fagyos hónapokat. (greenfo/mti) http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif


2010.11.10.

Elmossa az óceán a Salamon-szigeteket
A klímaváltozás és az ezzel járó tengerszint emelkedés miatt egyre nagyobb gondban van az igen mély fekvésű Salamon-szigetcsoport. Az alig fél millió lakosú trópusi szigetállamban nehézségek vannak már most a mezőgazdasággal és egyre nagyobb partrészek kerülnek víz alá. 
Annak ellenére van ekkora baj a Salamon szigeteken, hogy annak lakói szinte alig károsítják a levegő minőségét. Vizsgálatok szerint az emberenként kibocsátott széndioxid mennyiség nagysága nem éri el az 500 kilogrammot sem. Ez nem is csoda, hiszen a szigeten élők alig 6 százaléka használ mobiltelefont és 2 százalékuk internetezik csak. Ezzel szemben a szigetek 77,6 százalékát szénelnyelő erdő borítja. Sajnos ez sem védi meg a nyolc nagy szigetet és a több száz lakatlan szigetet az egyre pusztítóbb hullámoktól. A vízszint emelkedése miatt számos mezőgazdasági területet elárasztott a víz és a Tuo falu temetőjét is már szinte teljesen elfoglalta az óceán. A nyolcvanas években a temető és az óceán között 50 méter volt, ám mára csak egyméteres folyosó választja el a temetőt az óceántól. Nagyobb szélnél a hullámok a temetőt is kimossák, épp ezért a Tuo falunak jelenleg nincsen olyan szeglete, ahová halottakat temethetnének el. A falu és a sziget zsugorodása 2015-re már ott fog tartani a szakemberek szerint, hogy a legtöbb tengerparti házat is bemossa majd az állandó és közeledő hullámzás.
Az is gondot jelent, hogy a gazdaságba bevont területek eltűnésével komoly veszélybe kerül a helyiek élelmiszerellátása is. Tovább rontja a helyzetet, hogy a környező mocsarak is tönkremennek, mivel sósak lettek, így onnan sem tudják a főzéshez beszerezni jellegzetes alapanyagát, a tarót. Az elszegényedés másik oka, hogy a gazdálkodók lassan nem tudnak annyi élelmet megtermelni, hogy azzal kereskedni tudjanak, így a piacok egyre üresednek. Az elszomorító jelentést a következő klímacsúcsra a Salamon-szigeteki Pacc elnevezésű, külföldi pénzből támogatott szakértőcsoport készítette. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(Guardian.co.uk) http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif


2010.11.06.

Ételt ne dobj szemétbe, alkoss vele!
Ínyenc fogások készülhetnek a maradék ételből - hirdetik az élelmiszer szemétbe dobása ellen kampányt indított olasz sztárszakácsok. Az Itáliában vásárolt élelmiszer harminc százaléka a kukában végzi. 
Száraz kenyérből nem csak bundás kenyeret süthetünk. A maradék ötletes felhasználásban mutatkozik meg az igazi szakácstehetség - állította a torinói Salone del Gusto élelmiszer-kiállításon és vásáron maradékból főző Davide Scabin, a világ ötven legjobb szakácsa között számon tartott olasz chef. Elsők között csatlakozott az "ételt ne dobj szemétbe, alkoss vele" címmel összefoglalható mozgalomhoz. Itália legnevesebb szakácsai alkotják, akik receptjeikkel most az egyszer nem csak főznek, nevelnek is.
"A konyhában az esztétika után elérkezett az etika korszaka" - hangsúlyozta a La Repubblica napilapban Massimo Buttura Olaszország legjobbjának tartott, két Michelin-csillagos szakács. Az olasz gasztronómia sztárjai a Coldiretti vészkiáltására léptek. A termelői szövetség adatai ugyanis azt mutatják, hogy Olaszországban naponta 4 millió tonna még fogyasztható élelmiszer kerül a szemétbe. Minden olasz évente 27 kilogramm ételt dob a kukába, fejenként több mint ötszáz euró értékben. Kihajítják a kenyér és tészta 15 százalékát, a hús 18 és a zöldség-gyümölcs 12 százalékát. A hűtőszekrény egyre gyakrabban csak közbenső állomásnak számít az élelmiszerüzlet és a hulladéktároló között.
A szakácsakció megtette hatását: az olasz rádió-televízió főzőműsorai megteltek maradékból készülő fogásokkal. A könyvesboltok polcain az ételmaradékból felhasználásáról szóló receptkönyvek sorakoznak. Az olasz konyha egyik fellegváraként ismert Bolognában mutatták be Andrea Segre, a város egyetemén tanító agrárprofesszor könyvét az élelmiszer-pazarlásról. Az olvasókkal való találkozón 500 főnek szolgáltak fel maradékból készített ebédet.(greenfo/mti)


2010.11.04.

Brüsszel beengedné az engedély nélküli GM növényeket http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
A Föld Barátai Európa birtokába jutott dokumentumok felfedik az Európai Bizottság új javaslatát, amelyek lehetővé tennék a nem engedélyezett génmódosított takarmányok európai importját.
Az EU génmódosított szervezetekkel kapcsolatos politikájában tervezett változtatással Brüsszel eleget tesz a biotechnológiai ipar által gyakorolt, az európai szabályozás gyengítését célzó követeléseknek. A Föld Barátai Európa hazai tagszervezete, a Magyar Természetvédők Szövetsége szorgalmazza, hogy hazánk is utasítsa el a Bizottság javaslatát.
A kiszivárgott dokumentumok világossá teszik, hogy az Európai Bizottság új javaslatot terjesztett a tagállamok elé a génmódosított élelmiszerek és takarmányok szabályozásával kapcsolatban. A javaslat, amelyről a tagállamok a november 15-i szakbizottsági ülésen tárgyalnak, gyengítené az eddigi zéró tolerancia politikát [1] azáltal, hogy lehetővé tenné olyan génmódosított növények európai importját (0,1 százalékos határértékig), amelyek nem rendelkeznek engedéllyel. [2] Ezzel Európa lényegében megnyitná határait az olyan génmódosított növények előtt, amelyeket nem engedélyeztek, illetve nem vizsgálták meg egészségügyi és környezeti kockázataikat a világ egyetlen országában sem.
"Úgy tűnik, az Európai Bizottság megadja magát a biotechnológiai ipar rémhírekkel ijesztgető taktikájának és megnyitná az európai piacokat az engedély nélküli génmódosított élelmiszerek és takarmányok előtt. Európában nem ok nélkül vannak törvények a génmódosított élelmiszerekre, a fogyasztók és a környezet védelme érdekében. Tiszteletben kell tartani az európai lakosság azon jogát, hogy nemet mondanak a génmódosított élelmiszerekre és takarmányokra. A tagállamoknak el kell utasítaniuk ezt a javaslatot, és továbbra is fenn kell tartani az EU zéró tolerancia álláspontját" - jelentette ki Mute Schimpf, a Föld Barátai Európa kampányfelelőse.
"A fogyasztók és környezetünk védelme érdekében a magyar kormánynak is el kell utasítania a Bizottság javaslatát, és mindent meg kell tennie a többi tagállam meggyőzése érdekében. Ne hagyjuk, hogy a biotechnológiai ipar, az Európai Bizottsággal karöltve ránk kényszerítse az engedély nélküli génmódosított növényeket!" - tette hozzá Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetsége - Föld Barátai Magyarország programfelelőse.
"Különösen érthetetlen - folytatta Fidrich Róbert -, hogy a Bizottság lazítani kívánja a génmódosítással kapcsolatos szabályozást, miközben Kína a napokban fordíttatott vissza határairól egy szállítmányt, amely engedély nélküli génmódosított kukoricát tartalmazott." 
A biotechnológiai ipar azt állítja, hogy a zéró tolerancia politika válságot okozhat a takarmány ágazatban, és a gazdák kénytelenek lesznek vágóhídra vinni az állataikat, ha nem akarják, hogy azok éhen haljanak. Ezt arra a hamis érvre alapozzák, hogy a nemzetközi kereskedelem súlyosan sérül, ha az engedély nélküli génmódosított takarmány szállítmányokat visszautasítják. Ugyanakkor 2010-ben egyetlen takarmány-exportáló országból (Egyesült Államok, Argentína, Brazília) származó szállítmányt sem fordítottak vissza az európai kikötőkből. A Föld Barátai nemzetközi szervezet azért lép fel, hogy az EU kevésbé függjön az Unión kívül termesztett takarmányoktól. A nagyüzemi állattartás ellátása érdekében a Dél-Amerikában termesztett szója az egyik fő oka az erdőirtásoknak, társadalmi konfliktusoknak és az intenzív gazdálkodás erősödésének. A Dél-Amerikából importált szója túlnyomó része génmódosított, noha rendelkezésre állna elegendő mennyiségű nem génmódosított szója is. [3]
Jegyzetek:
[1]
A biotechnológiai és a takarmányipar azért lobbizik, hogy az EU tegye lehetővé az élelmiszerekben és takarmányokban az olyan génmódosított növényekből származó szennyezést, amelyek nem rendelkeznek európai forgalmazási engedéllyel. Jelenleg az EU csak olyan génmódosított élelmiszerek és takarmányok behozatalát teszi lehetővé, amelyek engedéllyel rendelkeznek, és megtagad minden olyan importot, amelyek engedély nélküli génmódosított növényekből származó szennyezést tartalmaznak - ezt hívják "zéró tolerancia" politikának.
[2] Az egyedüli feltétel, hogy a biotechnológiai ipar biztosítson teszt csomagokat az adott génmódosított fajták kimutathatósága érdekében az európai hatóságok számára.
[3] A témával kapcsolatos korábbi elemzésünk: A géntechnológiai ipar megmásítja a valóságot. (Magyar Természetvédők Szövetsége)


2010.11.02.

Maradhatok zöld, hogyha csomagolt árut veszek? http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
Néhány évvel ezelőtt egy brit vizsgálat kiderítette, hogy egy átlagos angol háztartás egy hónapban csaknem 50 kilogramm csomagolóárut dob ki a szemétbe. A helyzet azóta sem változott pedig az Európai unió szigorú direktívákat irányzott elő. 
Minden a kókusszal kezdődött, amikor egy magazin olvasója szóvá tette, hogy miért kell a természet által tökéletesen csomagolt kókuszdiót is nejlonba csomagolni. A nagyáruházak azzal érveltek, hogy egy kókusz akkor eladható, hogyha a dió héját fedő vékony kérgek is egészségesnek tűnnek, ehhez viszont óvni kell és csomagolni. Persze a kókuszdió csak egy extrém példa a hétköznapokból, ám négy évvel ezelőtt, csak az Egyesült Királyságban 4.6 millió tonnányi csomagolóanyag került a szeméttelepekre.
Bár az uniós elvárások szigorodtak, a kidobott csomagolóanyagok mennyisége még most is csak 4 százalékkal csökkent, és ez egyáltalán nem közelít a 2010-re vállalt uniós elvárásokhoz. A Guardian elemzője szerint mindenképpen kerülni kellene azokat az élelmiszereket, amelyeket minden bizonnyal egyszerűen túlcsomagoltak. Erre van szükség ahhoz, hogy valaki reálisan "zölden" gondolkodjon a mai világban.
Sajnos itthon kevésbé, de a briteknél egyre több üvegáru, doboz visszaváltható, illetve egyre több csomagoláson tüntetik fel, hogy lebomló környezetbarát anyagból készült. Ám akadnak tanulságos példák. Az amerikai Frito Lay nemrégiben lecserélte a chips-es zacskókat egy sokkal környezetbarátabb megoldásra, amely 90 százalékban kukoricából készült. A vállalat azzal reklámozta új kiszerelését, hogy "amíg te eszed a chipset, addig a föld megeszi a zacskót".
A vezetők büszkén vettek át környezetvédelmi díjakat a termékcsomagolásért, ám szép lassan ismét a klasszikus csomagolásra tértek vissza. Hogy miért? Mert a vásárlók túlságosan zajosnak találták a környezetbarát zacskót. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(guardian.co.uk)


2010.10.28.

Hatmilliárdos átállás
http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gifA tavaszi óraállításkor látványosan változik az esti órák terhelése, akkor naponta 1,5-3 százalékos, 2.000-4.000 megawattóra csökkenés tapasztalható az áramfelhasználásban. Az október 31-i óraállítás nem ennyire látványos.    
Mintegy hatmilliárd forinttal csökkent a nyári időszámításnak köszönhetően az áramfelhasználás költsége, a fogyasztás így 120 gigawattórával kevesebb, mint átállás nélkül lenne - közölte a Mavir. A megtakarított árammennyiség lényegében egy kisebb város éves fogyasztásának felel meg - emelte ki közleményében Tari Gábor, a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. vezérigazgatója.
A Mavir szakemberei évtizedek óta gyűjtik és elemzik a fogyasztási adatokat. A tavaszi óraállításkor látványosan változik az esti órák terhelése, akkor naponta 1,5-3 százalékos, 2.000-4.000 megawattóra csökkenés tapasztalható az áramfelhasználásban. Ez a napi mennyiség ezer háztartásnak akár egész évre elegendő lenne. A Mavir a közleménye szerint az október 31 hajnali óraállítás hatása az energiafogyasztás mérséklésére nem olyan látványos, mint a tavaszié. (greenfo/mti)


2010.10.27.

A gerincesek egyötödét a kihalás fenyegeti http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
A gerincesek mintegy egyötödét a kihalás fenyegeti egy nagyszabású tanulmány szerint. Legrosszabb a kétéltűek helyzete, ezek 41 százaléka veszélyeztetett, a legjobb pedig a madaraké, "csupán" 13 százalékukat fenyegeti kihalás. 
A több mint 170 nemzetközi kutató jegyezte tanulmány a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján szereplő közel 26 ezer gerinces faj adatait felhasználva vizsgálta a halak, a kétéltűek, a hüllők, a madarak és az emlősök helyzetét. A szerzők szerint évente átlagosan 52 emlős-, madár- és kétéltűfaj kerül jelentősen közelebb a kihaláshoz a farmok és ültetvények terjeszkedése, a fakitermelés, a túlvadászat és a betelepített fajok következtében.
A Science című tudományos lapban publikált cikk szerint ugyanakkor a természetvédelmi erőfeszítések következtében mérséklődött a veszteség üteme. A szerzők 64 emlős-, madár- és kétéltűfajt sorolnak fel, amelyek helyzetén sikerült javítani, köztük három olyat, amely már kihalt a vadonból, de visszatelepítették: ezek a kaliforniai kondor és a feketelábú görény az Egyesült Államokban, valamint a Przsevalszkij-ló Mongóliában. Javult többek között a hosszúszárnyú bálnák helyzete is a kereskedelmi vadászati tilalomnak köszönhetően - mutatnak rá.
A kutatók becslései szerint a gerincesek kihalás felé való "mozgása" - a vörös lista kategóriái szerint értelmezve - mintegy 20 százalékkal gyorsabb lett volna a természetvédelmi erőfeszítések hiányában. Összességében tehát hasznosak ezek az erőfeszítések, csak nem elegendő a mértékük - húzzák alá. A tanulmány szerint a közelmúlt legsúlyosabb veszteségeit Délkelet-Ázsia szenvedte el, nagyrészt az olajpálma- és rizsültetvények gyors terjeszkedése és a fakitermelés következtében.
A Nagojában jelenleg zajló biodiverzitási csúcson közel 200 ország képviselői próbálnak egyezségre jutni egy új globális célrendszer elemeiről, valamint az ezek elérésére szolgáló eszközökről és finanszírozási módokról, miután a 2010-re kitűzött biodiverzitási célokat a nemzetközi közösségnek egyértelműen nem sikerült teljesítenie. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(greenfo/mti) http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif


2010.10.22.

Mekkora egy email ökológiai lábnyoma? http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
Ki gondolná, hogy egy egyszerű elektronikus levélnek is van ökológiai lábnyoma. Egy egyszerű kéretlen e-mail 0.3 g széndioxid felszabadulásért felelős, míg egy egyszerű e-mail 4 grammért, egy csatolt pedig 50 g széndioxiddal károsítja a légkört. 
Az ökológiai lábnyomot maga a megírás, a küldés és fogadás jelenti. Ahhoz azonban, hogy az e-mail célba érjen, még számos rendszeren, műholdon, gépen kell keresztülmennie, amely ugyancsak még nagyobb szennyezést okoz.
Ha nagyon sarkítjuk a problémát, akkor egy üzleti életben dolgozó ember internetes levelezése körülbelül 135 kilogramm széndioxiddal mérgezi a légkört. Ez persze elenyésző, 1 százalék ahhoz képest, hogy a szabadidejében ugyanez az ember átlagosan 10 tonna káros gázzal szennyezi a légkört. 135 kilogramm annyit nyom, mintha valaki 200 mérföldet autózna.
Egy nemrégiben készült felmérés szerint, amelyet a McAfee csoport végzett, az derült ki, hogy az összes bejövő e-mail 78 százaléka használhatatlan spam. Évente csaknem 62 trillió spam-et küldenek szerte a világban, amely 20 millió tonna széndioxid kibocsátást eredményez. A felhasznált elektromos áram 80 százaléka arra megy el, hogy az emberek elolvassák, majd kitörlik ezeket az üzeneteket és esetleg megpróbálnak utána járni, hogy ki küldhette, a legtöbbször szerencse nélkül.
Bár a spamek aránya óriási, mégis az e-mailek ökológiai lábnyomának csupán a 22 százalékát teszik ki, hiszen az olvasó gyorsan végez velük. A normális és hasznos elektronikus leveleknél már sokkal többet időzünk, sőt aránytalanul sok olyan levelet fogadunk és küldünk, amelyeknek igazából semmi értelme sincs. A tudósok azon is gondolkodtak, hogy az e-mailek ökológiai lábnyomát épp úgy lehetne visszafogni, ha valamelyest adóztatni lehetne az elküldött leveleket. Persze ez csak egy elmélet, mégis ebben az esetben 20 millió tonnával kevesebb káros széndioxiddal kellene számolni, hiszen a spam már drága mulatság lenne. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(Guardian.co.uk) http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif


2010.10.12.

Tengerszint emelkedés és öntözés Nem csupán a globális felmelegedés okozza a tengerek szintjének emelkedését, egy új tanulmány szerint az öntözéshez szükséges hatalmas mennyiségű föld alatti vizek felszínre hozatala is nagy mértékben hozzájárul ehhez.
  A Geophysics Research Letters szaklap következő számában megjelenő tanulmány szerzői annak a véleményüknek adnak hangot, hogy az öntözéshez szükséges óriási vízmennyiség - amely elpárologva a mezőgazdasági területekről csapadék formájában visszaérkezik az óceánokba - ugyanolyan mértékben - egynegyeddel - járul hozzá a tengerszint növekedéséhez, mint a grönlandi és antarktiszi gleccserek olvadása.
Manapság naponta 280 köbkilométerrel zsugorodik a föld alatti vízgyűjtők nagysága, ez több mint kétszer nagyobb, mint az 1960-as években jegyzett adatok - idézte a tanulmányt a The Daily Telegraph című brit napilap honlapja.
A szakemberek mérései kimutatták, hogy a világ egyik legnagyobb föld alatti víztározója, az Ogallala az Egyesült Államokban lévő Great Planes térségében, amely nyolc amerikai államon (Dél-Dakota, Nebraska, Wyoming, Colorado, Kansas, Oklahoma, Új-Mexiló és Texas) keresztül húzódik, évente majd egy méterrel zsugorodik. Erről a 450 ezer négyzetkilométernyi területről származik a mezőgazdasági öntözéshez szükséges víz 30 százaléka az Egyesült Államokban. Sőt erről a területről származik a térségben élő emberek ivóvízkészletének 82 százaléka is. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(greenfo/mti)


2010.10.09.

Megsütik a földet a légkondicionálók http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif

Vajon ki gondolta volna, hogy az Egyesült Államok csak légkondicionálásra annyi energiát használ el, mint a teljes afrikai energiaszükséglet. Egy amerikai tudós és agrármérnök, Stan Cox a légkondicionált amerikai világ veszélyeire hívja fel a figyelmet most megjelent könyvében. 
Szerinte a mesterségesen hűsített levegő csak egy példa arra, hogy milyen fenntarthatatlan irányba halad a világ, ám interjújából kiderül, hogy ha a jövőben tényleg energiát kell spórolni, akkor a légkondicionáló gépek leállítása lehet az első óriás lépés.
Miért írt könyvet a légkondicionálásról?
Az elmúlt ötven évben számos energiafaló technológia hálózta be a hétköznapjainkat: autók, komputerek, televíziók, jetrepülők. Ez idő alatt a légkondicionálás szépen csendben elterjedt és állandóan a háttérben maradt, mint téma, mint egy olyan filmkarakter, aki mindig a vásznon van, de mégsem ő a fontos. Amikor megtudtam, hogy a 90-es évek közepe óta megduplázódott a légkondicionálásra felhasznált energia mennyisége az amerikai otthonokban, akkor úgy éreztem, hogy erről beszélni kell, hiszen a gépek nagy mennyiségben bocsátják ki a káros gázokat és valószínűleg felhasználásuk tovább növekedik, mivel a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak lesznek a szélsőséges időjárási formák, a forró nyarak és a dermesztő telek.
Ez az ideológia vezeti végig a könyvet, ám arra is kitér, hogy a légkondicionálás az embert magát is megváltoztatja.
Igen, hiszem, hogy az állandóan temperált épületek komolyan befolyásolják az emberi szervezet alkalmazkodását a meleghez. Otthon, a munkában mindenhol elvárjuk, hogy a hőmérséklet azonos legyen, és már egyre több helyen nyitni sem lehet az ablakokat, hiszen arra "nincs szükség". A könyv nagy része a komfortérzetről szól. Felméréseket végeztük azzal kapcsolatban, hogy különböző hőmérsékletben dolgozó emberek, hogyan élik meg a komfortérzetet. Az emberek pszichikailag felkészülten várják az évszakokat, azaz számukra természetes lenne, hogy az épületek nyáron melegebbek és télen hűvösebbek legyenk, mégis a felmérésekből az derült ki, hogy a legtöbb munkavállaló azért panaszkodik, hogy nyáron túlságosan hűvös van a munkahelyen és pulóverben dolgozik vagy apró hősugárzókat állít be, amellyel még több energiát emészt fel. Ha jobban odafigyelnének erre, akkor hatalmas mennyiségű energiát lehetne megspórolni.
A másik felvetés az volt, hogy a légkondicionálás kapcsolatban áll az elhízással. Orvosi adatok bizonyítják, hogy az állandó temperált hőmérsékleten élő és dolgozó emberek hőmérséklettel összefüggő energiavesztesége sokkal alacsonyabb, mint azoké, aki nyáron melegben, télen pedig hűvösben vannak. A testnek ugyanis nem kell sem fűtenie, sem hűtenie magát, sőt a hűvösben dolgozók a tendenciák szerint sokkal többet is esznek.
Ön szerint az energiahatékonyság nem a megfelelő válasz a problémára. Miért?
A gazdaságban a hatékonyság és a fogyasztás ma már elválaszthatatlanul összekapcsolódnak. A kilencvenes évek közepe óta a lakossági légkondicionálók hatékonysága 28 százalékkal lett jobb, ám a hűtéshez használt energia 37 százalékkal emelkedett. Az okok között ott van, hogy mára drasztikusan megnőttek a családok lakóterei és sokkal nagyobb tereket kell hűteni a légkondicionálóknak. Eközben egyre forróbbak a nyarak és a legtöbben nemcsak egy-egy szobát hűtenek le, hanem az egész házat. Nincs semmi bajom a hatalmas energiafogyasztással, azonban azt látni kell, hogy valamit tenni kell. Valószínűleg a felhasználható energia szintjét kell majd meghúzni valahol házanként, amelyet évről évre csökkenteni kell, hiszen csak így tudjuk mérsékelni a globális felmelegedést okozó káros gáz kibocsátást. Nem azért írtam ezt a könyvet, mert tiltanám a légkondicionálást, de azt látni kell, hogyha spórolni kell az energián, azt érdemes a levegő mesterséges hűtésével elkezdeni. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(guardian.co.uk)


2010.10.06.

Új törvényt javasol az MTVSZ http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
Éghajlatvédelem, zöld gazdaság, és igazságos társadalom - a "Big Ask" európai klíma kampány magyarországi találkozóján a Magyar Természetvédők Szövetsége új törvényt javasol.
Hazánkba látogattak a "Big Ask" (Nagy Kérés) európai klíma kampány képviselői azért, hogy megosszák tapasztalataikat a Magyar Természetvédők Szövetségével (MTVSZ), a kezdeményezés magyarországi résztvevőjével. A kampány célja, hogy a kormányok hozzanak létre egy olyan törvényt, melynek segítségével évről-évre csökkenteni lehetne az adott ország fosszilis energiafelhasználását.
A "Big Ask" kampányt a Föld Barátai nemzetközi szervezet és partnerei 18 európai országban folytatják. 2008-ban az Egyesült Királyságban már megszületett a törvény, az elmúlt évben pedig hazánkban is jelentős támogatást kapott a döntéshozók körében. Október 4. és 7. között Magyarországon találkoznak a kezdeményezés kampányfelelősei és szakértői.
A kezdeményezés arra hívja fel a figyelmet, hogy kezelni kell az éghajlati válságot és csökkenteni kell az energia importot. A Magyar Természetvédők Szövetsége Klímatörvényt javasol a fenntartható társadalomért, amely az éghajlatvédelem érdekében szabályozná a fosszilis energiafogyasztást, és egy kamatmentes kölcsönöket adó alapot hozna létre, amely támogatja az energiahatékonyságra törekvő kis- és középvállalkozásokat, közintézményeket, valamint a lakosságot. A Szövetség továbbá megteremtené a környezetbarát termékek és szolgáltatások piacát, a zöld gazdaságot. Fenntarthatósági kritériumok alapján előtérbe kerülhetnének ezáltal a környezetkímélő technológiákra szakosodott magyar vállalkozások is.
"Valamennyi ország feladata az, hogy kivegye részét az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséből. Egy éghajlatvédelemhez kapcsolódó törvény fontos módja lehet annak, hogy létrehozzon egy keretet az energiatakarékossági politikának, az energiahatékonyságnak és megújuló energiáknak, továbbá biztosíthatná a termelés fenntarthatóbb és igazságosabb működését" - hangsúlyozta David Heller, a Föld Barátai Európa Klíma igazságosság és Energia program kampányvezetője.
Magyarországon az alacsony jövedelmek, a rossz hatékonyságú fűtés, valamint az elavult épületek és berendezések miatt egyre magasabbak az energia számlák, az emberek életminősége pedig egyre romlik. Az MTVSZ véleménye szerint ezért valódi és hathatós segítségre van szükség. A Szövetség által javasolt "Klímatörvény a fenntartható társadalomért" erre is megoldást kínál a visszatérülő alap formájában. Az alap bárki számára, akár kezdőtőke nélkül is elérhető lenne. A pályázók olyan beruházásokat hajthatnának végre az összegből, melyek segítségével a későbbiekben csökkenthetik energia számláikat.
"Kezdeményezésünk legalább olyan fontos szociális, mint környezetvédelmi szempontból. Olyan igazságos rendszert ajánlunk, amely mindenki számára elérhetővé teszi az energiaforrásokhoz való hozzáférést, csökkenti a megélhetési gondokat és az ebből adódó társadalmi feszültséget. Az energiatakarékoskodással mindenki nyerhet, a visszatérülő alappal pedig egy hazai, nemzetközi pénzügyi helyzettől nem függő és kamatmentes alapot hozunk létre, amely pénz- és energiatakarékos, hasznos célra fordítható és garantáltan megtérül.
A "Big Ask" európai klíma kampány találkozóján Jiří Koželouh, a Föld Barátai Csehország programfelelőse elmondta, hogy ők is támogatják hazájukban egy hasonló törvény létrejöttét, amely olyan környezetbarát megoldásokat is támogat, mint az épületek megfelelő szigetelése.
"Magyarország külföldi fosszilis energiafüggősége egyre nő és az adott külpolitikai helyzettől függ energiaellátásunk. Nem megoldás a gáztárolás vagy különféle gázvezetékek kiépítése, ugyanis elvonják a pénzt és a kapacitást a takarékosságtól és a megújuló erőforrásoktól. Úgy gondoljuk, hogy egy új makrogazdasági modellre lenne szükség, amely a fosszilis energia helyettesítését ösztönözné egy integráló szabályozó rendszer bevezetésével" - hangsúlyozta Farkas István, az MTVSZ ügyvezető elnöke. (Magyar Természetvédők Szövetsége - Föld Barátai Magyarország)


2010.10.05.

Biodiverzitás 2010 - amerikai aggodalmak és megoldások http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
Az esőerdő megőrzése Dél-Amerika talán legfontosabb természetvédelmi feladata, de ugyanilyen fontos a kanadai karibuállomány és a mexikói apró delfinfaj, a vaquiták védelme is.
Argentína - meg kell állítani a szójaföldek terjedését
Argentínában például három évvel ezelőtt komoly áttörés volt, amikor életbelépett az erdővédelmi törvény, amely lehetőséget adott arra, hogy a szójaültetvények terjedését megakadályozza. Mivel a zöldek szerint igen elhamarkodottan hozták meg a törvényt, Argentína északi megyéiben viszonylag lassan lépett hatályba a jogszabály, így még ma is aggasztó, ami a természetes erdőkben zajlik. Mai napig vágják illegálisan a fákat és ezzel sérülnek a jaguárok, az óriástatuk és a chaco-pekarik élőhelyei. A zöldek arra hívják fel a figyelmet, hogy az erdővédelmi törvény alapos végrehajtása nélkül az elkövetkező évtizedekben bizony sivárrá válhat a most még rendkívül fajgazdag erdőség.
Két tudományos csoport is arra a véleményre jutott, hogy az egyre terjeszkedő szójaföldek komolyan veszélyeztetik a Chaco erdőséget, amely Dél-Amerika egyik legnagyobb biomasszájának számít. A szójaültetvények nagyságának növekedése veszélyezteti a Yungas erdőket és az Andok keleti lejtőit is, ahol az elmúlt években halomra vágták a fákat. 1969 és 2000 között a térség szubtrópusi erdőinek 85 százalékát vágták ki, körülbelül 1.2 millió hektárt.
Brazília - aggasztó erdővédelmi tervek
Brazíliában az 1965-ben elfogadott és már igen elavult erdővédelmi rendelkezést írná felül az új, amely az Amazóniai és az Atlanti erdőket is védené, ám a természetvédők megrökönyödésére nem a még erősebb védelemre összpontosítana. A módosítás amnesztiát adna azoknak a farmereknek és gazdálkodóknak, akik illegális fakitermeléssel foglalkoznak a 40 millió hektáros területen. A tervezet legnegatívabb része, hogy a magánkézben lévő amazóniai erdőrészek 80 százaléka helyett a jövőben csupán 50 százalék állna védelem alatt , azaz a különleges védelemre jogosult erdők nagysága a felére esne. A módosításban azon is változtatnának, hogy míg jelenleg a folyópartok árterei 30 méteres szélességben védettek, addig a jövőben már csak 5 méteres védelmi zóna maradna. A brazil Kongresszus fog dönteni a módosításról és azt a brazil elnök hagyhatja jóvá vagy vétózhatja meg, ez a szakemberek szerint attól is függ, hogy mi lesz az októberi választások eredménye.
Válaszul a tervekre hat kimagasló brazil tudós írt nyílt levelet a Science júliusi számában, amelyben figyelmeztetnek, hogyha az új szabályozás életbe lép, akkor az olyan hátralépést jelent, amely még több széndioxid kibocsátást eredményez, miközben százezernél több faj sodródhat a kihalás szélére.
Kanada - eltűnőben az érzékeny karibuk
Az erdei karibuk jelenléte az északi boreál erdőkben egyfajta indikátornak tekinthető, amely azért is fontos, mert ezeknek az erdőknek a széndioxid elnyelő képessége igen nagy és ezzel mérsékelni tudják a klímaváltozást. Az erdei karibuk helyzete jelenleg aggodalomra ad okot, mivel a felmérések szerint a karibuk legalább felét zavarják tevékenységükkel az emberek, így élőhelyeik töredezettek, az apróbb területeken pedig nem igazán tudják megvédeni magukat a medvéktől és a farkasoktól.  
A karibuk ma már veszélyeztetett fajnak számítanak. A legnagyobb veszélyt azonban nem a vadállatok jelentik, hanem az olaj, a gáz és a kátránylelőhelyek egyre nagyobb száma Nyugat-Kanadában, legfőképpen Saskatchewan,Alberta, British Columbia térségeiben és az észak-nyugati területeken. A gond az, hogy a karibuk élőhelyének csak a töredéke áll teljes védelem alatt, miközben a tudósok azt indítványozzák, hogy az állatoknak sokkal tágasabb, összefüggő erdőkre lenne szükségük a túléléshez. A szövetségi kormány most arra törekszik, hogy megegyezés szülessen a kanadai erdőipar képviselőivel és létrehozzanak egy Németország nagyságához hasonló védett zónát. Az elképzelések szerint ezeken a területeken tilos lenne az olaj, a gáz és a kátrány kitermelése.
Mexikó - apró delfinek a hálókban
A legveszélyeztetettebb cetek közé tartozik a kistermetű delfinfaj a Vaquita. Becslések szerint ma már csupán 250 egyed él a Kaliforniai-öbölben. Ez azt jelenti, hogy a legutóbbi, 1197-ben történt mérés óta 56 százalékkal csökkent a delfinek száma a tengerben.  
2007 óta Mexikóban hatályba lépett egy olyan jogszabály, amely tiltja a nagykiterjedésű merítőháló használatát, hogy így kímélje a térség halfajait. Azonban a vaquita populáció drasztikus csökkenése is mutatja, hogy a hálókba így is gyakran akadnak véletlenül be a vaquiták és ezt a jövőben minden eszközzel el kell kerülni. A megoldás az lehet, hogy a halászok másfajta halászati módszerekkel is megismerkednek, vagy lehetőséget kapnak arra, hogy más szakmákba képezzék át őket.(guardian.co.uk)


2010.10.03.

Jön a januári tavasz http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
Hőség, aszály, orkánok és áradások - a klímakutatók hosszú ideje figyelmeztetnek a Föld felmelegedésének várható következményeire. A Giesseni Egyetem növényökológiai intézetének kutatói is meglepő és nyugtalanító jelenségekre hívják fel a figyelmet.
 Évek óta növekszik a levegőben a szén-dioxid koncentrációja, ez pedig nagymértékben felelőssé tehető a Föld felmelegedéséért. "Korábban az a feltevés élt, hogy a levegő szén-dioxid-koncentrációjának növekedésével párhuzamosan a talaj is több szenet képes raktározni" - mondta el Christoph Müller, a növényökológiai intézet vezetője. A kutatók azonban bebizonyították, hogy a növények és a talaj is azonnal leadják a szén-dioxidot. Ezenkívül pedig a talaj még több - euforizáló hatása miatt kéjgáznak, vagy nevetőgáznak is nevezett - dinitrogén-oxidot juttat a levegőbe, amelynek klímakárosító hatása nagyobb, mint a szén-dioxidé - olvasható a Die Welt online kiadásában.
A német intézet Lindenben található klímakutató állomásán tizenkét éve végeznek a szén-dioxid-szint mérésére irányuló vizsgálatokat. A kutatók megfigyelték, hogy ez alatt az idő alatt több fű nőtt, mint hasznos növény. Az állomáshoz tartozik egy gyümölcsfákkal, aranyvesszővel és virágokkal teli kert is, amelyben minden nap regisztrálják a "történéseket" - melyik növény kezd virágozni, és melyiknek fakulnak a levelei.
Müller szerint a fenológia, vagyis a növényi-, illetve az állati életciklus és az éghajlat, évszakok kapcsolatát tanulmányozó tudományág terén végzett vizsgálataik arra engednek következtetni, hogy a "fenológiai óra" kissé eltolódott: a telek megrövidültek, a tavasz pedig egyre korábban kezdődik. A jóslatok szerint 2030-ban már január végén megkezdődhet a kikelet. "Ez azonban még nem jelenti azt, hogy csökkennének a problémák. A földműveseknek és a kertészeknek gyakran kell küzdeniük késői fagyokkal, amelyek a termény csökkenését eredményezik" - véli Müller. A kutatók szerint Hessenben már most kimutathatóan megváltozott a klíma, amelyre máris reagált a növényzet.
"Természetesen a Föld történelmében mindig is voltak klímaváltozások, de a jelenlegi változások sebessége igazán szokatlan. Száz év alatt világszerte átlagosan 0,7 Celsius-fokkal növekedett a hőmérséklet - most kétszáz év alatt történik annyi változás, mint korábban ezer év alatt" - fejtette ki Müller. A tudósok szerint mindenképpen változtatásra van szükség ahhoz, hogy ne melegedjen tovább a helyzet: az életmód- és az energia felhasználásának változására. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(greenfo/mti) http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif


2010.10.01.

Alternatív Nobel-díjat kapott a Föld Barátai nemzetközi hálózat elnöke

Idén ismét kiosztották az Alternatív Nobel-díjat. 2010-ben az alulról jövő, civil kezdeményezések képviselői részesültek az elismerésben, köztük a nigériai Nnimmo Bassey, a Föld Barátai nemzetközi hálózat elnöke    
A világ legnagyobb környezetvédelmi szervezetének elnöke rámutatott az olajkitermelés környezeti és társadalmi költségeire. Munkásságával Nigériában és világszerte erősítette a környezetvédelmi mozgalmat. Bassey továbbá fáradhatatlanul állt ellen a multinacionális vállalatok okozta környezeti pusztításnak és a helyi emberek kizsákmányolásának.
Nnimmo Bassey szerint ez a díj a közösségek által folytatott igazság érvényesítését és a környezeti igazságosságért vívott küzdelmét jelenti. A Föld Barátai nemzetközi hálózat elnöke szeretné, ha a jövőben befejeződnének az olajóriás cégek által elkövetett vállalati bűncselekmények.
A díjat olyan személyeknek és szervezeteknek ítélik oda, akik többek között a környezetvédelemért, az emberi jogokért, a mindennapi élet megkönnyítéséért és az élet minőségének javításáért harcolnak. A díjazottak a mai világproblémákra adnak alternatív válaszokat és meg is valósítják elképzeléseiket. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(MTVSZ)


2010.09.30.

Alternatív Nobel-díjat kapott a Föld Barátai nemzetközi hálózat elnöke

Idén ismét kiosztották az Alternatív Nobel-díjat. 2010-ben az alulról jövő, civil kezdeményezések képviselői részesültek az elismerésben, köztük a nigériai Nnimmo Bassey, a Föld Barátai nemzetközi hálózat elnöke    
A világ legnagyobb környezetvédelmi szervezetének elnöke rámutatott az olajkitermelés környezeti és társadalmi költségeire. Munkásságával Nigériában és világszerte erősítette a környezetvédelmi mozgalmat. Bassey továbbá fáradhatatlanul állt ellen a multinacionális vállalatok okozta környezeti pusztításnak és a helyi emberek kizsákmányolásának.
Nnimmo Bassey szerint ez a díj a közösségek által folytatott igazság érvényesítését és a környezeti igazságosságért vívott küzdelmét jelenti. A Föld Barátai nemzetközi hálózat elnöke szeretné, ha a jövőben befejeződnének az olajóriás cégek által elkövetett vállalati bűncselekmények.
A díjat olyan személyeknek és szervezeteknek ítélik oda, akik többek között a környezetvédelemért, az emberi jogokért, a mindennapi élet megkönnyítéséért és az élet minőségének javításáért harcolnak. A díjazottak a mai világproblémákra adnak alternatív válaszokat és meg is valósítják elképzeléseiket. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(MTVSZ)


2010.09.30.

Veszélyben a világ folyóinak jelentős része http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
A világ folyóinak jelentős részét komoly veszély fenyegeti a hibás vízgazdálkodás és a környezetszennyezés következtében - intenek kutatók a Nature legfrissebb számában.
A nemzetközi kutatócsoport becslései szerint a világ lakosságának csaknem 80 százaléka - mintegy ötmilliárd ember - olyan területen él, ahol komoly veszélyek fenyegetik a vízbiztonságot. Egy összefoglaló térkép szerint jelentős veszélynek van kitéve az Egyesült Államok jó része - többek között a Mississipi vízgyűjtő területe -, szinte egész Európa, India a Gangesz-medencével és Kelet-Kína a Jangcével. A legkevésbé fenyegetett folyók Szibéria, Kanada és Alaszka egyes részein, az Amazonas vízgyűjtő területén és Észak-Ausztráliában találhatók. Az Amazonas, a Kongó és a Nílus egyes szakaszai csak kis veszélynek vannak kitéve. A rangos brit tudományos lap eheti számának címlapját is az aggasztó témának szentelte.
A cikk szerint a gazdasági növekedés a világon sok helyen a vízbiztonság rovására ment, például rosszul elhelyezett gátak révén, vagy a műtrágya, a rovarirtó szerek és más vegyszerek okozta környezetszennyezés következtében; a jellemző forgatókönyv szerint a gazdag országok ezután költséges technológiákkal próbálják enyhíteni a problémát, az azt kiváltó folyamatokat azonban többnyire nem érintik. A szerzők a folyók védelmének újragondolását sürgetik, különösen a még viszonylag kevéssé szennyezett fejlődő világbeli folyók esetében. Érvelésük szerint a veszélyek forrásánál kellene beavatkozni, ahelyett, hogy a tüneteket próbálják mérsékelni drága eszközökkel.
A kutatók állításuk szerint az elsők, akik részletesen megvizsgálták a folyók fenyegetettségének mindkét aspektusát: az ivóvízbiztonságot és a biodiverzitás kérdését. "Az emberi vízbiztonságot és a biológiai sokféleséget fenyegető veszélyek általánosak" - hangsúlyozta Charles J. Vörösmarty, a New York-i Városi Egyetem kutatója, a tanulmány egyik vezető szerzője. A szerzőknek nincsenek illúzióik a közeljövőt illetően: "Figyelembe véve azt a fokozódó irányzatot, amely a fajok kihalását, a népességnövekedést, a klímaváltozást, a vízhasználatot és a fejlesztési nyomást jellemzi, azt mondhatjuk, hogy az édesvízi rendszerek fenyegetettsége jócskán kinyúlik majd a jövőbe". http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(greenfo/mti) http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif


2010.09.29.

Minden ötödik növény veszélyeztetett a bolygón
Öt növényből egy biztosan védelemre szorul, mert a kihalás fenyegeti - derült ki az első olyan átfogó vizsgálatból, amely az esőerdőkön át a sarkvidéki területekig több ezer növényfajt vett górcső alá.
A listát egy októberi, Nagoyában rendezendő nemzetközi konferenciára készítették, amelynek központi témája biodiverzitás problémája. Bár korábban a tudósok azt hitték, hogy a bolygó növénytakarójának csaknem a háromnegyede küzd a kihalás veszélyével, a mostani vizsgálat szerencsére ennél szebb képet fest, mivel csupán minden ötödik növény van veszélyben, azaz a növénytakaró 22 százaléka veszélyeztetett. A fenyegetett fajok aránya azonban minden bizonnyal emelkedik, mert a kutatók évről évre több száz fajt fedeznek fel, amelyek általában érzékenységük miatt azonnal a veszélyeztetett kategóriába kerülnek.
A listáért felelős kutatók szerint a felmérés egy kiindulópont, amely alapján védeni és tervezni lehet a növények jövőjét, egy olyan jövőt, amely sokkal nagyobb odafigyeléssel veszi körül a növényeket, hiszen azok nélkül nincs élet a Földön. A tudósok abban egyetértenek, hogy a növények rendkívül fontos szerepet játszanak a létezésünkbe, mint tápanyag, vagy mint a víz tisztítói, vagy épp gyógyszeralapanyagok, ugyanakkor a növények csillapíthatják a klímaváltozás káros hatásait is. Mégis a növénytakarót elsősorban maga az ember veszélyezteti a városiasodással, az egyre intenzívebb és nagyobb területeket bekebelező mezőgazdasággal, az egyre nagyobb arányú legeltetéssel és a fakitermeléssel.
A vizsgálat során randomszerűen választottak ki hétezer fajt az ismert 380-400 ezerből. Ezekből háromezer fajnál derült ki, hogy nagyon kevés a rendelkezésre álló információ, ezért elindult mélyebb megismerésük. A fennmaradó négyezer fajnál már rendelkezésre állt annyi információ, amelyből következtetni lehetett arra, hogy hányan élnek a vadonban és van-e hanyatlásra utaló nyom a faj életében, illetve, hogy mekkora területen élhet ez a faj. A négyezer faj 63 százalékánál nem találtak nagyobb problémákat, 10 százaléknál már közelben volt a fenyegetettség, 11 százalék már érzékennyé vált, 7 százalék veszélyben van és 4 százalék pedig komoly veszélyben.
A veszélyben lévő fajok kétharmada a trópusi erdőkben honos. Ezek a növények azért vannak nagyobb veszélyben, mert az esőerdőkben soha nem tapasztalt méretű mezőgazdasági munkák zajlanak, ezerszámra vágják a fákat és irtják az ősi növényzetet.(guardian.co.uk)


2010.09.18.

Az évszázad közepére regenerálódhat az ózonréteg http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif
A Földet védő ózonréteg nem vékonyodik tovább, és nagyrészt regenerálódhat a XXI. század közepére, köszönhetően az ártalmas vegyi anyagok betiltásának.
  Az ENSZ tudósainak mostani beszámolója szerint az ózonréteg védelméről szóló 1987-es egyezmény - amely kiiktatta a hűtőknél és az aeroszolos spraykben használ CFC-gázokat - sikeresnek bizonyult. Az ózonréteg természetes szűrőként óv a Nap káros ultraviola sugárzásától, ezáltal pedig a leégéstől, a hályog kialakulásától és a bőrráktól, de gátolja a növényvilág roncsolódását is.
Megfigyelések a múlt század hetvenes éveiben rögzítették először az ózonréteg elvékonyodását, az aggodalmak a nyolcvanas években hágtak a tetőpontra, amikor rájöttek, a CFC-gázok okozzák a bajt. A montreali egyezményhez végül 196 ország csatlakozott. A szerződés megóvott bennünket az ózon fogyatkozásától az utóbbi évtizedekben - hangsúlyozta a meteorológiai világszervezet kutatási vezetője. "Az ózon - beleértve a sarkvidékeket is - nem fogyatkozik tovább, de még nem is hízik" - jegyezte meg Len Barrie.
Tudósok várakozása szerint a sztratoszférában lévő ózonréteg 2045 és 2060 között, vagyis a korábban becsültnél árnyalatnyival korábban nyeri vissza 1980-as szintjét. A Déli-sarknál megfigyelt "ózonlyuk" - amelynek mérete változó, épp ezért alapos megfigyelés alatt tartják - azonban még tovább megmaradhat, és talán az éghajlatváltozás is súlyosbíthatja állapotát.
Barrie az ózon csütörtöki világnapja alkalmából beszámolt arról, hogy a szakemberek kutatják az összetett kölcsönhatásokat az ózonréteg fogyatkozása és a globális felmelegedés között. Az üvegházgázok között nyilvántartott CFS-gázok kizárása "alapvető hozzájárulást jelentettek az éghajlatváltozás csökkentésében", évente 10 gigatonna kibocsátást spóroltak meg - állapították meg jelentésükben az ENSZ tudósai.
Ugyanakkor az ózonrétegre káros vegyi anyagok kiváltására használt HCFC- és HFC-gázok szintén üvegházhatásúnak minősülnek. A HFC-csoportba tartozó anyagok 14 ezerszer erősebbek a szén-dioxidnál, amelyre a legtöbb figyelem hárul az éghajlatváltozás elleni nemzetközi küzdelemben. Az ENSZ ügynökségei szerint a HFC-kibocsátás ráadásul évente nyolc százalékkal bővül, ez azt jelenti, hogy a felmelegedés elleni küzdelem újabb lehetséges frontján kell síkra szállni - vélekedtek a szakemberek. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(greenfo/mti)


2010.09.10.

Eü hulladékok: égetés vagy valami más?
Mostanáig az égetés volt a veszélyes egészségügyi hulladékok ártalmatlanításának csaknem kizárólagos módja és a legnagyobb dioxin kibocsátó légszennyezési forrásnak is ez tekinthető az Amerikai Egyesült Államokban.
 Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatalának (röviden:EPA) a 2,3,7,8-tetraklorodibenzo-para-dioxinra és rokon vegyületeire vonatkozó újraértékelése szerint az egészségügyi hulladékok égetése bizonyult a legnagyobb dioxin kibocsátó légszennyezési forrásnak az Amerikai Egyesült Államokban. Az EPA 1997-ben új szabályozást vezetett be a már létező és az új égetőművekre, melyben új kibocsátási határértékeket állapítottak meg. A meglévő égetőműveket további légszennyezést csökkentő berendezésekkel kellett felszerelni, hogy az új törvényi előírásoknak eleget tehessenek. Mivel azonban a kórházak és az egyéb, egészségügyi hulladékégetőket üzemeltetők döntő többsége számára nagyon magas költségekkel járt volna a hatékony filterekbe való beruházás, végeredményben több mint 5000 egészségügyi hulladékégetőt zártak be.
Az Európai Unióban az egészségügyi hulladékégetőkre vonatkozóan 2000-ben vezettek be szigorúbb kibocsátási határértékeket. Ennek eredményeként számos égetőt bezártak és megnőtt a fertőző egészségügyi hulladékokat nem égetéssel ártalmatlanító létesítmények száma. Azonban az alternatív ártalmatlanítási módszerek bevezetésének üteme jóval lassabb, mint az USA-ban és Európában továbbra is az égetés maradt a legelterjedtebb módszer az egészségügyi hulladékok ártalmatlanítására.
Noha az égetést még manapság is széles körben alkalmazzák, az égetést mellőző technológiák is növekvő támogatást nyernek Európában. Szlovéniában a kilencvenes évektől az összes fertőző hulladékot gőzsterilezésre alapuló rendszerrel ártalmatlanítják. Portugáliában csaknem az összes egészségügyi hulladékégetőt bezárták és az egészségügyi hulladékot autoklávokban ártalmatlanítják. Franciaországban az elmúlt 10 évben az egészségügyi hulladékok ártalmatlanítására több mint 50 üzemeltető vezetett be aprításon/gőzölésen/szárításon alapuló rendszereket. Az Írországi Egyesült Hulladékkezelési Testület 2003-ban arról döntött, hogy az egészségügyi hulladékok döntő hányadát autoklávokban, forró gőz-kezeléssel ártalmatlanítsák.
Nemrégiben 10 új belépő ország csatlakozott az Európai Unióhoz. Ezen országokban az égetőművek többsége régi és nem teljesíti az égetők emissziójára megállapított uniós határértékeket. Példaként a Cseh Köztársaságban és Lengyelországban az egészségügyi hulladékégetők túlnyomó többségének dioxin kibocsátása meghaladta a 0,1 ng/m3 TEQ (toxicitás egyenérték) határértéket.
Az új tagállamok a jövőben kétféle módon teljesíthetik az előírt határértékeket - vagy nagyon drága szűrőberendezésekkel szerelik fel az égetőműveket vagy bezárják azokat és bevezetik az alternatív, égetést mellőző technológiákat. Az utóbbiak környezetkímélőbbek és rendszerint olcsóbbak az égetőknél. A nem égetéses technológiákban (az égetőművekkel ellentétben) nem termelődnek mérgező dioxinok, bevezetésük ezért összhangban áll a 2004 májusában életbe lépett, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagokra (Persistent Organic Pollutants: POP-ok) vonatkozó Stockholmi Egyezménnyel.
Tudományos körökben széleskörűen elfogadott tény, hogy a hulladékégetés a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagok, köztük dioxinok képződésével jár, így hozzájárul a globális POP kibocsátáshoz. Új légszennyezés csökkentő szűrőberendezések felszerelésével a dioxinok kibocsátása a füstgázban ugyan csökkenthető lenne, de ez általában együtt jár a szűrőn felgyülemlő pernye dioxin-koncentrációjának megnövekedésével. Minthogy a Stockholmi Egyezmény a levegő, a víz illetve a föld szennyezésére is kiterjed, az égetők jövőbeli preferálása ellenkezik ezen egyezmény elsődleges céljával, a POP-ok szintjének csökkentésével.
A jövő tehát az egészségügyi hulladékok kezelésénél sem az égetésé!
Részlet a Health Care Without Harm nevű szervezet "Egészségügyi hulladékok ártalmatlanítására szolgáló nem égetéses technológiák Európában" c. írásából. (Fordította: Szuhi Attila http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gifForrás: humusz.hu)

 

Hihetetlen hírek a légköri szennyezésekről
50-szer több kárt okoz az, aki repül, mint aki vezet öt év alatt. 20 éves intervallumban repülni már környezetbarátabbnak tűnik, mint autózni. 5 éves periódust vizsgálva a világon közlekedő hajók szennyezése épp annyira hűti a bolygót, amennyire az összes autó, busz és repülőgép gázkibocsátása felmelegíti.
Az elmúlt években egyre többet hallani arról, hogy milyen mértékben szennyezi a bolygót a légiközlekedés. Egy új vizsgálat azonban meghökkentő eredményre jutott, eszerint a repülőgépek még az autóknál is nagyobb szennyezést okoznak a bioszférában, mivel nemcsak a káros széndioxidot bocsátják ki, hanem emellett még a kondenzcsíkokat húznak és ózont termelnek, amelyek ugyancsak szennyezők. A legnagyobb meglepetés azonban nem ez, hanem, hogy a hajók káros gáz kibocsátása nemhogy fűti, hanem éppen ellenkezőleg hűti a légkört, ezzel ellensúlyozva a többi közlekedő szennyezését.
Már évek óta hallani, hogy egy-egy transzatlanti út során, az utazók olyan széndioxid kibocsátásért felelősek, amelyet egy évnyi autózással lehetne "megtermelni". A legújabb kutatások szerint azonban nem ez a fő probléma, hanem, hogy milyen gyorsasággal jut a légkörbe a káros gáz. Az autók által kibocsátott széndioxid mennyiség évszázadokig a légkörben maradhat és lassú melegedést válthat ki, ezzel szemben a repülőgépek által magasban kibocsátott kondenzcsíkok és a repülők másodlagos szennyezőanyaga, a troposzférikus ózon termelődése rövid távon sokkal nagyobb szennyezést okoz, mivel gyorsan fejti ki káros hatását.
A Guardian publicistája, Duncan Clark úgy hasonlította össze a repülőgépek és a gépkocsik szennyezését, hogy az autók úgy szennyeznek, mint amikor a konyhában lassú tűzön fő valami, míg a repülők esetében a serpenyő alatt óriási a láng. Megbecsülhető, hogy melyik okozhat nagyobb kárt és hirtelen változást, esetleg a konyhában tüzet.
Az Environmental Science and Technology szaklapban közzétett meghökkentő vizsgálat szerint, hogyha az elkövetkező évben csak a globális felmelegedés hatásait vizsgáljuk, akkor a repülőgépek sokkal nagyobb szennyezést okoznak, mint a világ összes autója egyszerre. Számokban az elemző szerint úgy hasonlítható össze, hogy 50-szer több kárt okoz az, aki repül, mint aki vezet az öt éves intervallumban. 20 éves intervallumban már teljesen más a kép, mivel a magasban lévő szennyezések gyorsan eltűnnek, sőt ilyen periódusban repülni már környezetbarátabbnak tűnik, mint autózni. Az elemzés szerint ennek az a fő oka, hogy a repülőgépek motorja által kibocsátott nitrogénoxid szennyezés hosszú távon hűti a légkört, mivel károsítja a légkörben szennyező metánt. Ebben az aspektusban tehát hosszú távon környezetbarátabb egy kilométert repülni, mint vezetni ugyanennyit.
A még meglepőbb a hajók szennyezése, amely a légkörben lejátszódó kémiai változásokat - a kutatók szerint - kedvező irányba alakítja. A hajók szennyezése szép lassan feljut a magasba és ott a légköri aeroszol megnövekedett szulfát tartalma olyan hatást vált ki, amely meggátolja az igen erős napsugárzást, így hűti a bolygót. A publicista szerint a hihetetlen hír az, hogy ha jól érti a számokat, akkor - öt éves periódust vizsgálva - a világon közlekedő hajók szennyezése épp annyira hűti a bolygót, amennyire az összes autó, busz és repülőgép gázkibocsátása felmelegíti. (guardian.co.uk)


2010.09.08.

Nem várt hatások a génpiszkált búza kísérletekben

Svájci kutatók kísérletei arra mutatnak rá, hogy egy génpiszkált búzafajta anyagcseréje a szabad környezet kibocsátáskor jelentősen megváltozott: megfertőzte az anyarozs, amivel szemben ellenállónak kellett volna lennie, terméshozama pedig jelentősen csökkent.  
  A génmódosított szervezetek független hatásvizsgálatára szakosodott német Testbiotech arra hívja fel a figyelmet sajtóközleményében, hogy svájci kutatók kísérletei szerint egy génpiszkált búza fajta - amely üvegházban normálisan növekedett, és ellenállóvá vált az anyarozs-fertőzéssel szemben - anyagcseréje jelentősen megváltozott amikor kitették a szabad környezeti hatásoknak. A növényt súlyosan károsította az anyarozs, a terméshozam jelentősen csökkent, egészen 50%-os mértékig.
A megfigyelt hatások, egy a génmódosított növényeknél felmerülő általános problémára utalnak. Ismert, hogy a növényi genom szabályozását megzavarhatják a génmódosítás során alkalmazott invazív módszerek. Amennyiben a növényt környezeti stressz-tényezőknek teszik ki, előfordulhat, hogy a genetikai szabályozás kisiklik. A lehetséges negatív hatások között előfordulhat, hogy nagyobb mennyiségben termel a növény mérgező vagy antinutriens anyagokat, könnyebben megtámadhatják bizonyos kártevők, csökkenhet a terméshozam. Mindeddig nagyon kevés tanulmány foglalkozott a génmódosított növényekkel kapcsolatos, lehetséges nem kívánt hatásokkal és a környezeti tényezok által okozott hatásokkal.
A Testbiotech azt szorgalmazza, hogy a génmódosított növényeket vessék alá stressz-tűrési kísérleteknek is a szabad környezetbe való kibocsátás előtt. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(mtvsz.hu)


2010.09.03.

Kihalás szélén az afrikai édesvízi halak, kagylók és szitakötők ötöde
Az elmúlt öt évben csaknem 200 tudós vizsgálta a fekete kontinens édesvízi élővilágát, és arra következtetésre jutottak, hogy az édesvízi állatok 21 százaléka a kihalás szélére sodródott.  
  A kontinensen belüli vízkészletek ugyanis rettenetes állapotban vannak, elszennyeződtek, illetve a szárazság, valamint a rossz vízgazdálkodás miatt egyszerűen eltűntek és ez nemcsak a kontinens élővilágát veszélyezteti, hanem emberek millióinak életét is - írja az IUCN. A szakemberek szerint az egyetlen és sürgető megoldás az, hogy felkészült vízgazdálkodási szakemberek irányításával szülessenek fenntartható tervek.
Az elmúlt években 5167 édesvízben élő állat és növényfaj állományát vették a tudósok górcső alá. Vizsgálták az összes édesvízi halfajt, a puhatestűeket, a rákokat, valamint édesvízi gerinctelen állatokat, mint például a szitakötőket és számos vízi növényt. A vizek állapota a tudósok egybehangzó véleménye szerint szörnyű. A legnagyobb szennyezést a mezőgazdaság okozza, ám ugyanekkora kárt tesz a vízelvonás, a vízerőmű építés és az idegen fajok betelepítése is.
Az ötéves kutatómunka célja az volt, hogy a döntés-előkészítők tisztában legyenek a természetes élővilág jelenlegi állapotával, amikor az afrikai kontinens erőforrásainak kiaknázását célozzák meg. Az idén először készült például olyan térkép, amelyben pontosan, folyószakaszonként jelzik a védett fajok elhelyezkedését.
"Bár a bolygó felszínének csupán egy százalékát borítja édesvíz, mégis ezek a területek aránytalanul sok fajnak adnak otthont, az állatok és növények 7 százaléka él tavakban, folyókban és mocsarakban" - mondja Jean-Chistophe Vié, az IUCN Fajok Programjának megbízott vezetője. A legutolsó IUCN által kiadott Vörös Könyv is jelzi, hogy a tavak, mocsarak, folyók élővilága még nem menekült meg a kihalás aktuális veszélyétől. A szakember arra is figyelmeztetett, hogy a különböző fajok eltűnése a természettel szoros kapcsolatban élő emberek életét is veszélyezteti. Erre egy példa, hogy a chambo néven ismert hal a Malawi-tóban komoly élelemnek számít, ám az elmúlt tíz évben, a túlhalászat miatt csaknem 70 százalékkal esett vissza az állománya, ezért a sugárúszójú halakhoz tartozó Oreochromis karongae mára veszélyeztetetté vált, mindeközben pedig az emberek sem jutnak legfőbb táplálékukhoz.
A Victoria tó egyre romló vízminősége, valamint a nílusi sügér megjelenése okozta, hogy a tóban egyre kevesebb a halászható hal, amely ugyancsak a halászatból élők megélhetését veszélyezteti. Az IUCN 191 halfajt vizsgált a Victoria tóban és ezeknek a 45 százaléka mára veszélyeztetetté vált, vagy már ki is pusztult.
Afrika legnagyobb tavai mentén az emberek legfőbb proteinforrása a hal. A szub-szaharai régióban csaknem 7,5 millió szegény embernek a megélhetése függ a halászattól. Megsegítésük valószínűleg még kézzelfoghatóbbá válik, hogyha a politikusok is tudják már, a halászok nem a levegőbe beszélnek, amikor rendre üres hálókat húznak ki a tavakból.
"Afrika számos különleges halfaj otthona, amelyek csak ezen a kontinensen élnek" - mondja William Darwall, az IUCN Biodiverzitás Program projektvezetője. "Ha nem állítjuk meg a halfajok eltűnését, akkor a most még fajgazdag Afrika nemcsak elveszíti különleges adottságát, de emberek milliói vesztik majd el állásukat és legfőbb táplálékukat."
Meghatározták az öt éves felmérés során, hogy melyek a különlegesen veszélyeztetett területek és fajok. Fokozott védelem alá kell, hogy essen a kameruni Barombi Mbo krátertó, ahol 11 kihalás szélére sodródott halfaj él. Az erdőkivágások sem tesznek jót a területnek, hiszen a krátertó mélyéről nagy mennyiségű széndioxid szabadul fel időnként, amely fullasztja a halakat. Ha ezen a területen nem kezdik el a fokozott védelmet, akkor számos halfaj fog kipusztulni, amelyek közül több a helyiek legfontosabb élelem alapanyagának számít.
Míg a halak fontos tápanyag és jövedelemforrások, addig az édesvizek más élőlényei pedig az ökoszisztémát tartják fenn. A puhatestűek, a szitakötők és a vízi növények fontos szerepet játszanak a vizes élőhelyek fennmaradásában. Épp ezért aggasztó, hogy a Kongó folyó 100 kilométeres szakaszán csupán 11 féle puhatestűre bukkantak, mivel a folyó felsőbb részein bekerülő szennyezőanyagok egyszerűen megölik ezeket az érzékeny állatokat.
"Ez a program komoly lehetőséget ad arra, hogy befolyásoljuk a beruházókat és a kormányokat, amikor édesvizeket érintő építkezéseket terveznek" - vélekedik Anada Tiéga, a Ramsari Egyezmény egyik vezetője. Szerinte mivel az infrastruktúrák még igen gyerekcipőben járnak Afrikában, így a szabályozás messze elmarad a fejlett országokétól. "Ameddig nem volt meg a kellő információ, addig nem tudtunk hadba szállni a beruházások miatt, így viszont most már tudjuk, mit kell védeni és miről érdemes meggyőzni a döntéshozó politikusokat és a beruházókat, hogy ne sérüljenek tovább az afrikai édesvízi területek". http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gifhttp://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(Bilkei Bora greenfo)
http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif


2010.09.02.

Védett récéket lőttek le olasz vendégvadászok
Védett vízi madarakat lőttek le olasz vendégvadászok tegnap a kengyeli halastavaknál - közölte a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának területileg illetékes természetvédelmi őre.
  Monoki Ákos elmondta, hogy Magyarországon szeptember első napján kezdődik a vízi vadak vadászidénye. A szezon elején általában a récék - tőkésréce, kerceréce, csörgőréce -, valamint a szárcsa kilövésére van lehetőség. A vízi szárnyasok közül az előbbieken kívül zsákmányolható vetési lúd és a nagy lilik csak október végén, november elején érkezik ezekre a vidékekre.
A nemzeti park természetvédelmi őrszolgálata szúrópróbaszerűen ellenőrzi a vadászatokat. Ennek keretében tartották a kengyeli akciót is: egy szakember a növényzet takarásából figyelte az olasz vendégvadászokat. A külföldieket a természetvédelmi őr tetten érte, amikor azok az engedélyezett fajok mellett védett madarakat is elpusztítottak.
A szemle során kiderült: az olaszok egy fokozottan védett, 500 ezer forint természetvédelmi értékű cigányrécét, egy 50 ezer forint értékű védett kanalas récét, valamint öt, egyenként ugyancsak 50 ezer forint eszmei értékű védett barátrécét is lelőttek. Cselekményüket súlyosbítja, hogy az előbbi két faj a hazai védelem mellett nemzetközi egyezmények hatálya alá is tartozik - magyarázta Monoki Ákos.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársa elmondta, hogy az ügyben a Törökszentmiklósi Rendőrkapitányság öt olasz vadász ellen indított nyomozást, akiket előállítottak. A természetvédelmi szervezet a Közép-Tisza-Vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnél is eljárást kezdeményez az érintettek ellen, természetkárosítás bűntett miatt - tette hozzá. (greenfo/mti)


2010.09.01.

Jangce menti mega fásítás
Kína dollár százmilliókat fog költeni a Jangce folyó mentén, a Három szoros víztározó térségében a további környezetrombolás megállítására - közölte Csia Cse-pang erdészeti miniszter.
"Összességében a környezet állapota messze van attól, amit a kommunista párt és az emberek megkövetelnek" - szögezte le Csia, és beszámolt arról, hogy a folyó mindkét oldalán "különböző okokból" megritkultak az erdők, megkopaszodtak a hegyek és a dombok, amik miatt ismétlődő természeti katasztrófák, földcsuszamlások történtek.
Az új - 600 kilométeres szakaszra vonatkozó - tervek magasabb erdősítési arányt szabnak meg; a jelenlegi 22 százalék helyett 65 százalékot, aminek a költségelőirányzata több mint tízmilliárd jüan, vagyis másfél milliárd dollár - mondta el a 30 milliós térségi nagyváros Csungking polgármestere, Huang Csi-fan. Hozzátette, hogy a város a szennyvíz kezelése területén is komoly beruházásokat tervez. Az elmúlt években 50 milliárd jüant (7,3 milliárd dollárt) fordítottak erre a célra, s a következő három évben további 28 milliárd jüant (4,1 milliárd dollárt) készülnek befektetni.
A Három szoros a világon a legnagyobb vízerőmű-beruházás, kritikusai régóta figyelmeztetnek súlyos környezetkárosító hatására, a partok melletti erózióra, a folyó öntisztulását gátló helyzetre. Eddig már 1 millió 400 ezer embert költöztettek el a régióból, s további 300 ezer emberre vár hasonló sors. Az indoklás szerint ezzel is enyhül a környezetet terhelő nyomás, az emberek, illetve otthonaik ráadásul jelenleg a talajviszonyok miatt gyakori földcsuszamlásoknak vannak kitéve.
Hírek szerint az utóbbi idők heves esőzései következtében hatalmas mennyiségű szemét és törmelék mosódott a Jangce folyóba, volt már rá példa, hogy ez a hordalék nehezen kezelhető akadályt jelentett a gátnál. A China Daily című lap szerint ebből a hordalékból egyes helyeken olyan vastag réteg keletkezett, hogy az emberek közlekedni tudtak rajta. http://www.greenfo.hu/pix/spacer.gif(greenfo/mti)

 


  Régebbi hírek
 Vissza az aktuális hírekhez

                        

- Copyright Nimfea TE 2001. - Design by LUPUS -